GaSb/InAs süperörgülerinde optik destekli elektron-deşik yaratılması ve Matlab'da benzeşimi
Electron hole generation in GaSb/InAs superlattice by optically and implementation in Matlab
  1. Tez No: 295585
  2. Yazar: UTKU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GaSb/InAs tip II süperörgü yapıları günümüzde kızıl ötesi ışınları algılama, yani insan gözünün algılayamadığı belli IR dalga boyu aralıklarını tespit etmemize imkân sağlar. Bu yapılar belli bir elektrik alan altında çalışır. Bu tip süperörgü yapıları savunma sanayisinde kullanılan kızıl ötesi görüş sistemlerinin temel parçalarından biridir.GaSb/InAs süperörgü yapılarının çalışma prensipleri, elektron -deşik dalga fonksiyonları ve elektrik alan altında gösterdiği tepkimeyi gözlemek için bazı bilgisayar programlarından faydalanılabilir. Böylece, yapılan benzeşimlerden elektrik alan altında sistemin gösterdiği tepkime kolay bir şekilde incelenebilir.Bu tezde GaSb/InAs tip II süperörgülerinin elektrik alan altındaki benzeşimleri MATLAB aracılığı ile gözlemlenmiştir. Ayrıca bu tezde yazılan kodların geliştirilmesi ve daha kolay hale getirilmesi için yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Temel olarak tek kuyu ve bariyer problemini Kronig Penney yöntemi ile çözümü yapılıp ,dalga fonksiyonlarının davranışlarından bahsedildi, Bunun yanında GaSb/InAs tip II sıralı süper örgü yapısı oluşturulup katkı yapılarak p-n eklemi elde edilmesi ve p-n ekleminin elektrik alan altında gösterdiği değişimler açıklanmıştır.En önemlisi ise yazılan kodların daha verimli ve hızlı çalışan bir program haline getirilmesi ile ilgili teknikler verilmiş ve hazırlanan arayüz programı ile MATLAB'dan bağımsız çalışma ortamı sağlanması gibi konulardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Superlattice structures of Type II GaSb/InAs superlattice provide us to identify infrared radiation and certain wavelength ranges which can not be detected by human eye .These structures oparete under a certain electric field .This type of infrared sensors is basic parts of ınfrared vison system in defense industry.We can use some computer simmulation to identify working principles of GaSb/InAs, Electon ?holes wave functions, and reactions under certain waveleghts. Thus, reactions under electrical field by simulation which is writen can be observed easily.In this thesis we determined simulations of GaSb/InAS type II superlatice?s reactions under electircal filed. In addition ; some simulation studies which is about development of MATLAB code and make easier and fast to codes are mentioned .Basically Kronig Penney techniques have been mentioned and one well and one bariyer problem and implement wave function in Matlab have been solved . Adition to this, firstly GaSb/?nAs type II superlattice is created via doping p-n junction, and then in MATLAB, change of p-n junction under electrical field has been explained.Most importantly, written codes are developed to make more efficinet and fast Beside of this, a interface program by MATLAB is preapered so interface which can be operated independent of MATLAB is obtained.