Sündiken dağları (Eskişehir) likenlerinin habitat ve substrata bağlı olarak dağılımı
Distribution of lichens in Sündiken mountains (Eskişehir) based on habitat and substrate diversities
- Tez No: 295586
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eskişehir ili Mihalıççık, Alpu, Sarıcakaya, Mihalgazi ve merkez ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Sündiken Dağları'nın likenlerinin habitat ve substrata bağlı olarak dağılımı incelenmiştir. 13.08.2010 ve 20.05.2011 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan örneklerin yanı sıra önceki yıllarda farklı araştırıcılar tarafından toplanmış örnekler de değerlendirilmiştir. Toplanan örnekler tayin edilmiş, daha önce çalışma alanından kaydedilenler ile birlikte değerlendirilmiştir. Toplamda 81 cinse ait 248 liken oluşturan ve likenikol mantar taksonu belirlenmiştir. Belirlenen türlerin substrat ve habitata bağlı dağılımları incelenmiştir.İncelenen türler arasında Rinodina colobinoides Türkiye için yeni kayıttır.Substrat çeşitliliğindeki artışa bağlı olarak lokalitelerdeki tür sayısında da bir artış olduğu gözlenmiştir. Ayrıca habitat özellikleri açısından benzerlik gösteren lokalitelerde tür çeşitliliğinin de benzer olduğu gözlenmiştir.İncelenen türler arasında Rinodina colobinoides Türkiye için yeni kayıttır. Nemli habitatlarda bulunan Trapelia coarctata'nın yanı sıra Caloplaca alociza gibi alanın yapısını belirleyici pioner türler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Distribution of lichens in Sündiken Mountain (Eskişehir) based on habitat and substrate diversities were investigated. The study area is located in the Mihalıççık, Alpu, Sarıcakaya, Mihalgazi and the central district of Eskişehir province. The samples collected from 13.08.2010 to 20.05.2011 and previously collected samples by other researchers were the materials investigated. The results were evaluated together with those reported previously for the study area. In total, 248 lichen forming fungi and lichenicolous taxa belonging to 81 genera were determined. Substrate and habitat dependences of the determined species were examined.Among the species, Rinodina colobinoides is a new record for Turkey.Increase in the diversity of substrate led to increase in the number of lichen species at localities. In addition species richness was similar at localities having similar habitat characteristics.In species examined, Rinodina colobinoides new record for Turkey. As well as Trapelia coarctata in moist habitats, such as Caloplaca alociza pioner species are also available for determining the structure of the area.