Hassas sıcaklık ölçümünde ölçüm belirsizliği için farklı modellemeler ve deneysel karşılaştırmalar
Different modelings and experimental comparison for measurement uncertainty of precision temperature measurement
- Tez No: 295610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA NAVRUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu Tezde, sıcaklık kalibrasyonunda kullanılan farklı ölçüm sistemleri ve yöntemlerinin, ölçüm hassasiyetlerinin ve ölçüm modellerinin karşılaştırılması ve aynı zamanda imal edilen sıcaklık ölçüm cihazı için tasarlanan ölçüm modelinin diğer modellere göre üstünlüğünün araştırılması amaçlanmıştır.Sıcaklık kalibrasyon ölçümleri alınırken ölçümleri etkileyen hata faktörlerinin modellemesi yapılarak, ölçüm belirsizliğine etkileri deneysel olarak gözlemlenmiştir. Kalibrasyon laboratuarı ortam sıcaklığını ölçmek amacıyla 15-35ºC arası ±0.001ºC çözünürlükte ve yüksek hassasiyette ölçüm yapan termometre imal edilmiştir. Termometrenin tasarımında Analog Device firmasına ait ADuC834 parça numaralı 24-bit microconverter kullanılmıştır. Termometre ile alınan ölçümler eş zamanlı olarak RS232 seri port üzerinden bilgisayara gönderilmektedir. Visual Basic 6.0'da hazırlanan bilgisayar programı tarafından elde edilen düzeltilmiş değerler kullanılarak referans SPRT'nin (Standart Platinum Resistance Thermometer) doğruluğuna çok yakın sonuçlar elde edilmiştir. İmal edilen termometrenin kalibrasyonunda kullanılan belirsizlik hesap yöntemi ve modellemesi ile diğer ölçüm yöntemleri karşılaştırılmış ve en iyi ölçüm modellemesi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different measurement systems and techniques, measurement sensitivies and models used for temperature calibration were investigated. Also a temperature measurement device was produced and its measurement model was compared with other measurement models.Error factors which effects the measurement during the temperature calibration measurement reading was modeled and effects on measurement uncertainty was observed experimentally. In order to measure the temperature of calibration laboratory, a high sensitivity thermometer, 15-35ºC range with ±0.001ºC resolution, was produced. Analog Device?s ADuC834 24-bits microconverter was used for the themometer. Reading values are sent to PC via RS-232 serial port synchronously. Reading values are received and corrected by a program coded in MS Visual Basic 6.0 and results close to the reference SPRT (Standart Platinum Resistance Thermometer) accuracy were acquired. Uncertainty calculation method and model used for thermometer were compared with other measurement methods and it was tried to determine the best measurement model.