Saros Körfezi'nin hidrokarbon olanakları
Hydrocarbon prospectivity of the Gulf of Saros
  1. Tez No: 295625
  2. Yazar: SELDA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN ECEVİTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Saros Körfezi civarında gözlemlenen Eosen?Pliyosen dönemine ait birimler, Trakya havzasının aynı dönemine ait istifleri ile benzerlikler göstermektedir. Dolayısı ile Trakya Tersiyer havzasının güney-güneybatı devamı niteliğinde olan bu bölgenin hidrokarbon potansiyeli Trakya havzası ile benzerlikler taşımalıdır. Saros Körfezi civarında aktif hidrokarbon sistemi oluşturabilecek tüm elemanlar tespit edilmiştir. En önemli risk Trakya havzasına kıyasla kaynak kaya potansiyeli ve kalitesindeki azalma olarak göze çarpmaktadır. İstif kalınlığı ve bölgedeki Erken?Orta Miyosen volkanizmasının ısı katkısı düşünüldüğünde, kaynak kaya olgunlaşması, hidrokarbon türümü ve atımı aşamalarında bir problem beklenmemektedir. Bu tezde sismik verilerin yorumlanmasıyla jeofizik yapı kontur haritalarının yapılabilmesi mümkün olmuştur. Bu çalışma, Saros Körfezi'nin batıdakilerden tamamen ayrı bir basen olduğunu göstermiştir ve Yunanistan denizlerinde yapılan üretimin Saros Körfezi petrol potansiyelini artırmadığını ortaya çıkarmıştır. Eş zaman kontur haritası, Saros Körfezi'nde oldukça büyük iki yapının varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Eocene?Pliocene deposits around Gulf of Saros exhibit similarities to Thrace basin characteristics are considered. Hence, representing the south southwest continuation of the Thrace basin, Gulf of Saros and the surrounding region may possess similar hydrocarbon potential to that of Thrace Basin. All elements of an active hydrocarbon system were identified around Gulf of Saros. Decreased source rock potential compared to the Thrace basin might be the only noticeable risk arises for the region. As thickness of the sedimentary column and contribution of Early?Middle Miocene volcanism to heat budget are considered, no limitations are expected for source rock maturation, hydrocarbon generation and expulsion. Interpreting the seismic data, resulted the production of supplemental geophysical structure maps was submitted within this thesis. This study served to demonstrate that the Gulf of Saros was a seperate basin from the area to the west and the occurence of production in Greece waters did not necessarily enhance the petroleum possibilities of the Gulf of Saros. But examination of the isochron maps have delineated two sizable structures in the Gulf of Saros.