Bir akaryakıt dağıtım dizgesinin ulaştırma giderinin doğrusal programlama yoluyla en aza indirgenmesi
Minimisation of transportation cost a fuel distribution system via linear programming
  1. Tez No: 295629
  2. Yazar: MİHRİCAN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Doğrusal programlama, uygulama alanı geniş bir en iyileme yöntemidir. Belli sayıda sunum merkezinden belli sayıda istem merkezine yapılan taşımalarda toplam taşıma maliyetini en aza indirecek bir dağıtım planının yapılmasını sağlayan ulaştırma modeli, doğrusal programlama yaklaşımlarından biridir.Bu çalışmada; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üç sunum merkezi ile yirmi yedi istem merkezi arasındaki akaryakıt dağıtımı, 2008 yılı verilerine dayalı olarak çözülmüştür. Tanımlanan ulaştırma problemi için Kuzey Batı Köşe, En Düşük Maliyetli Gözeler ve Vogel'in Yaklaşım (VAM) yöntemlerinden başlangıç çözümü olarak elde edilen en düşük taşıma maliyeti, sırayla, 107.415,19, 105.972,33 (Satır Yaklaşımı), 104.916,40 (Kolon Yaklaşımı), 106.033,74 (Genel Yaklaşım), 105.509,01 TL olmuştur. En Düşük Maliyetli Gözeler Yöntemi Kolon Yaklaşımı ile bulunan başlangıç çözümü Atlama Taşı ve MODİ yöntemleri ile yoklanmış; düzeltilmiş maliyet, 104.561,84 TL ile en iyi olmuştur.Ulaştırma problemi ayrıca Lingo ve MATLAB ortamında doğrusal programlama yordamıyla çözülünce maliyet, yine 104.561,84 TL çıkmıştır. Öte yanda, Microsoft Excel deneyimi sonuçsuz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Linear programming is a widely used optimization technique. Transportation model is a kind of linear programming to minimise the total cost of transportation from a known number of supply centres to a known number of demand centres.This research solved a fuel distribution case of the Turkish Armed Forces involving three supply centres and twenty-seven demand centres using data for the year 2008. North-west Corner, Minimum Cost Cells, and Vogel?s Approximation Methods (VAM) were applied separately to find an initial solution for the formulated transportation problem. The respective figures were 107.415,19, 105.972,33 (row approach), 104.916,40 (column approach), 106.033,74 (general approach), 105.509,01 TL. Subsequent application of Stepping Stone and MODI methods to the distribution plan obtained by Minimum Cost Cells with column approach, showed that the lowest cost was 104.561,84 TL.The transportation problem was also solved harnessing linear programming in Lingo and Matlab. The minimum cost was again 104.561,84 TL. On the other hand, attempted application of Microsoft Excel failed.