Yıldız Teknık Üniversitesi (Yıldız Sarayı) kampüsü Dört Şehzade Köşkü avlusu analizi ve restorasyon önerisi
Yildiz Technical University (Yildiz Palace) Campus Four Prince Cottage court analysis and restoration proposal
  1. Tez No: 295641
  2. Yazar: CANAN İZGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Osmanlı saraylarının sonuncusu olan yıldız sarayı, sınırları içinde bulunan yapılar ve çevresi; yapıldığı dönem ve geçirdiği evreler dolayısıyla incelenmeye değer tarihi alanlarımızdandır. Saray ve köşkler farklı dönemlerde onarım ve restorasyonlar görmüşlerdir. Müdahaleler sonucu değişen yapılar ile çevreleri birden çok dönemi içeren karmaşık belgelere dönüşmüştür.Yıldız sarayı sınırları içinde peyzaj mimarisi açısından farklı dönemleri içinde barındıran ve bir süredir olumlu ya da olumsuz pek müdahale edilmeyen bir bölüm olan damatlar dairesi, şimdiki adıyla mimarlık fakültesi, doğusunda kalan şehzade köşklerinin ilk dördünün içinde bulunduğu avlunun incelenmesi ve restorasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu amaç çerçevesinde hazırlanan teze öncelikle bahçe ve tarihi bahçe kavramlarını ele alarak giriş yapılmıştır. Yıldız sarayı tarihi ve diğer bahçeleri incelenerek benzer malzeme ve uygulamalar tespit edilmiştir.Tüm bu bilgiler ışığında tez konusu olan alanın mevcut hali detaylı çizimleri hazırlanarak bozulma ve dönem analizleri hazırlanmıştır. Arşiv araştırmalarından elde edilen belgeler (harita ve fotoğraflar) ile restitüsyon çizimleri hazırlanmıştır. Mevcut kullanım da dikkate alınarak niteliksiz malzemelerin temizlenmesi mevcut özgün malzemelerin korunması ve iyileştirilmesi düşüncesi ile birlikte restorasyon önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The stars of the last palace of the Ottoman palace, located within the boundaries of the structures and the environment, since it was built to analyze the phases and on the field are our values. Palaces and mansions are seen at different times of repair and restoration. Environmental interventions, results vary with the structure of complex documents containing more than one term has evolved.Yıldız palaces within the boundaries of landscape architecture in terms of different periods within the host and one-time positive or negative, many interventions are not a part of the groom Department, now the architecture school, east of the prince mansion of the first four contained in the court examination and restoration are needed. This thesis was prepared under the first objective by addressing the concepts of gardening and historical garden was accessed. Yıldız palace's history, Yıldız palace gardens, and other similar materials and practices were examined.In light of all this information, the field's thesis about the current state of degradation and prepared detailed drawings of period analysis has been prepared. Libraries derived from research documents (maps and photographs) was prepared with the restitution of artwork. Considering the unqualified use of the materials available to clean and improve the protection of existing original equipment restoration recommendations are given along with thoughts.Moreover, all existing general recommendations for the protection of historic gardens were presented