Konumsal yetkilendirme destekli veritabanı tasarımı ve uygulaması
Spatial authorization supported database design and application
- Tez No: 295653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT GÜMÜŞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir kentteki kent bilgi sistemi düşünüldüğünde, coğrafi veritabanlarındaki veriler farklı kurumlara ve/veya coğrafi alanlara aittir. Birçok veritabanında yeralan aynı coğrafi bölgeye ait farklı kayıtlara erişim isteği günümüzde çok artmıştır. Güncel ve doğru veriye bu şekildeki bir paylaşım ile erişim ancak veritabanlarının birleştirilmesi ve erişimi coğrafi alanlar ile sınırlamakla mümkündür.Bu çalışmanın amacı; kullanıcının coğrafi veritabanındaki verilere erişimini, önceden tanımlanmış coğrafi yetki alanı ile sınırlamaktır. Bu amaçla Konumsal yetkilendirme problemi araştırılmış, örnek bir çözüm tasarlanmış, geliştirilmiş ve karşılaştırma testleri yapılmıştır.Çalışma platformu olarak, başlangıçta Microsoft SQL Server 2005 için tasarım yapılmış, daha sonra Microsoft SQL Server 2008 için yeniden tasarım yapılmış, T-SQL ve .Net Framework - C# programlama dilleri ile sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem ile veritabanı kullanıcılarının erişim yetkileri coğrafi alanlara göre sınırlandırılmıştır.Avrupa nehirlerini içeren veriler, Microsoft SQL Server 2008, Oracle 11g ortamında okuma, ekleme, silme, düzenleme işlem süreleri için test edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Geliştirilen sistemin; okuma yoğun sistemler için daha uygun olduğu gözlenmiştir.Geliştirme işleminin ardından sistemin testleri yapılmış ve eksiklikleri giderilmiştir. Ayrıca geliştirilen sistemin Microsoft SQL Server 2008 ve Oracle 11g ile arasındaki performans farkları da örnek veri ile test edilmişdir.
Özet (Çeviri)
When the information system of a city is considered, the data in geographical databases belong to various institutions and/or geographical areas. Requests for access to various records of same geographical areas that are available in many databases have significantly increased recently. However, the access to updated and correct data by the users from different institutions can only be achieved by uniting databases and limiting access to geographical areas.The purpose of this study is to limit access to data in geographical databases to predefined geographical scopes of authority. The question of positional authorization has been looked into with this design and an exemplary solution has been designed and developed. Additionally, required comparison tests have been conducted.At the beginning, a design was devised for Microsoft SQL Server 2005 as the working platform, later a new design was devised for Microsoft SQL Server 2008, and the system was developed with T-SQL and .Net Framework - C# languages. With the system devised, access authorization of database users was limited according to geographical areas.The data concerning European rivers were tested for reading; adding, deleting and editing process times in Microsoft SQL Server 2008, Oracle 11g environments and the results were compared. It was observed that the developed system has been more suitable for read-intense systems.After the process of development, the system was tested and the deficiencies were corrected. On the other hand, performance differences of the system developed were tested in Microsoft SQL Server 2008 and Oracle 11g by using the sample data.