Yük vagon dingillerinde gerilme ve ömür analizi
Stress and life analysis of freight car axles
  1. Tez No: 295667
  2. Yazar: SANEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. NECATİ TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yük vagonları farklı hız, yükleme koşulları ve dinamik durumlarında çalışırlar. Vagon dingilleri tekerleğe sıkı geçme olduğundan dingiller vagon hareketi esnasında döner ve dingilde tam değişken gerilme meydana gelir. En tehlikeli gerilme tipi olan bu gerilme sebebiyle dingil ömrü azalır.Bu çalışmada vagonun tüm çalışma koşulları göz önüne alınarak birikimli hasar gerilmesi elde edilmiş ve farklı tipteki iki vagonun dingillerinin ömrü hesaplanmıştır. Bu sonucunda bojili ve dingil çap değerleri büyük olan dingilinin ömrünün daha uzun olduğu görülmüştür.Hesaplanan değerler ve buna etkiyen parametreler dikkate alınarak yorum yapılmış ve daha uzun ömürlü dingillerin imalatı için tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freight cars work with different speed, load conditions and in dynamic situations. The car axle through the wheel is shrink fit and on the axle full variable stress occurs during the movement of the freight car. This is the most dangerous type of stress and reduces the lifetime of the axle.In this study, according to all different types of working conditions the stress on the axle is calculated and the lifetime of two different freight cars' axle is found. These results shows that the axle which has greater diameter and is used with bogie has longer life than the other.According to the calculated values and the parameters the comments are made and the advices for manufacturing longer lifetime axles are given.