Tersine çevrilmiş hacim heteroeklemine dayalı güneş gözeleri
Inverted bulk heterojunction solar cells
- Tez No: 295668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, terslenmiş hacim heteroeklemine dayalı güneş gözelerini oluşturmak için, Priv. Doz. Dr. Daniel Egbe tarafından sentezlenen (poly(2,5-didodecyloxy-1,4-phenylene-2-cyanovinylene-2,5-dioctyloxy-1,4-phenylene-1-cyanovinylene)) DE119 polimeri ile (Poli(3-hekzil)tiyofen) P3HT polimer karışımı aktif tabaka olarak kullanılmıştır. Bu karışımda, DE119 akseptör özelliğe sahip bileşen, P3HT' de donor bileşen olarak düşünülmüştür. Tersine çevrilmiş hacim heteroeklemine dayalı güneş gözeleri oluşumunda kullanılan polimer karışımı farklı organik çözücüler içerisinde, farklı akseptör oranlarında hazırlanmıştır. Sonuç olarak, P3HT ve DE119'un bire bir (1:1) karışım oranı için sırasıyla güç dönüşüm verimleri klorobenzende %0,34, toluende %0,27 ve diklorobenzende %0,25 olarak bulunmuştur. Bune ek olarak, hazırlanan güneş gözeleri, akım-gerilim (I-V) ölçümleri ve monokromatik foton-akım dönüşümünü veren (IPCE) ölçümleri yapılarak karakterize edilmiştir. AFM tekniği kullanılarak da yüzey görüntüleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a polymer mixture of the polymer, poly(2,5-didodecyloxy-1,4-phenylene-2-cyanovinylene-2,5-dioctyloxy-1,4-phenylene-1-cyanovinylene (DE119), synthesized by Priv. Doz. Dr. Daniel Egbe and the polymer, poly(3-hexylthiophene (P3HT), was used as an active layer to generate inverted bulk hetero-junction solar cells. In this mixture, the DE119 has an acceptor characteristics whereas the P3HT was considered as a donor component. The polymer mixture was prepared in various organic solvents with different acceptor ratios for the generation of inverted bulk hetero-junction solar cells. As a result, power conversion efficiencies were found to be 0,34 %, 0,27% and 0,25 % for chlorobenzene, toluene and dichlorobenzene respectively in which one to one (1:1) ratio was used for P3HT and DE119. In addition, the prepared solar cells were characterized by the current-voltage (I-V) and the incident photon to current efficiency (IPCE) measurements. Surface images were also examined by using the AFM technique.