Kentsel atmosferde partiküler madde boyut dağılımı ve bileşen analizi
Particulate matter size distribution and component analysis in urban atmosphere
  1. Tez No: 295666
  2. Yazar: SADULLAH LEVENT KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlerleyen zamanla beraber, hava kirliliği özellikle şehirsel bölgelerde kritik öneme sahiptir. İhtiyaçlardan doğan yanma prosesleri sonucunda değişik kirleticiler atmosfere verilmektedir. Bunlar genel olarak gazlar ve partiküller sınıfları altında incelenmektedirler. Bu tez kapsamında kentsel bölgelerde partiküler madde kirliliği incelenmiştir.Partiküler maddeleri örneklemek için basamaklı ayrıştırıcı kullanılmış, bunların boyut analizi yapılmıştır. Elde edilen partikül örnekleri daha sonra ICP'de element, iyon kromotografta ise iyon analizine tabi tutulup bileşenleri tayin edilmeye çalışılmıştır. Na, K, Mg, Ca gibi toprak elementlerinin partiküllerde önemli miktarda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bunlarla beraber SO4-2 ve NO3- iyonları çok çıkması ise yanma kaynaklı bileşenleri göstermektedir.Yapılan ölçümler sonucunda partiküler madde konsantrasyonunun birçok zaman standartları geçtiği, boyut dağılımı incelendiğinde önemli bir kısmının ince partiküllerden oluştuğu görülmektedir. Örnekleme yapılan bölge yoğun trafiğin bulunduğu bir yer olduğu için ince partiküllerin kaynağının trafik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Air pollution has a critical importance especially in urban areas by the time. By combustion processes many pollutants are emitted to the atmosphere. These pollutants are classified into two groups which are gases and particles. In this thesis, particulate matter pollution in urban areas is investigated.Cascade impactor is used to collect particulate matter samples. Size distribution analysis of these particles are realized. After that, gained particle samples are analysed in ICP to determine element component and in IC to determine ion component. As the result, bulk of crust elements such as Na, K, Mg, Ca are determined during element analysis. Along with these elements SO4-2 and NO3- ions composed much of the ion content which show combustion based components.According to sampling datas it is observed that particulate matter concentration goes beyond the standard limits many times. When size distribution is evaluated, it can be observed that primary components are composed of fine particles. If sampling location is considered, source of those fine particles can be described as traffic.