Kültür varlıklarının korunmasında koruma yönetimi süreci
Protection management process about conservation of cultural properties
  1. Tez No: 295684
  2. Yazar: HANDE ALADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALMULA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kültür varlıklarının korunmasında doğru yönetim şarttır. Kültürel mirasın korunmasında, yalnız uygun restorasyon tekniklerinin uygulanması ile başarılı olunamaz.Kültürel mirası koruma çalışmaları, toplumsal ve ekonomik gelişmelerin getirdiği değişikliklerle uyumlaştırılmalı, uygun planlama yaklaşımlarıyla karşılanmalıdır. Bu açıdan kültür varlıklarının korunmasında farklı uzmanlık alanları ile işbirliği içinde olunmalıdır. Bu bağlamda kültür varlıklarının korunmasına yönelik gerçekleştirilecek projelerde maliyet, organizasyon, kalite, risk, süreç, kaynak ve temin, iletişim yönetimi gibi yapım yönetimi sürecinin de doğru bir şekilde ele alınıp, iyi yönetilmesi gerekmektedir.Bu açıdan bakıldığında ülkemizde koruma yönetimi sürecinin doğru bir şekilde ele alındığını söylemek mümkün değildir.Koruma yönetim sürecinin düzgün işlememesinin en önemli sebeplerinden biri ise; eski eserlerin onarım ve bakım işlemlerinin ihale sürecinin yeni yapı yapma ile eş tutularak aynı ihale kanunu kapsamında ele alınmasıdır. Koruma ruhu ve dünyadaki koruma yönetimi anlayışı ile de çelişen koruma politikaları, özellikle koruma yönetimi sürecine etkisi tez kapsamında ele alınacaktır.Türkiye'de koruma ve onarım uygulamalarında sorunların yasal ve yönetimsel yönden değerlendirilmesi de ele alınması istenen bir diğer unsurdur. Bu bağlamda Türkiye'de taşınmaz kültür varlıklarının korunması ile ilgili politikalar, hukuki ve yönetimsel konuların örgütlemesi tez kapsamında tartışılacaktır.Koruma yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair ?ideal? bir çerçeve kurabilmek için ise, dünyadaki koruma anlayışları ortaya konulacak; ülkemizle kıyaslanarak, içerikleri ve işleyiş farklılıkları değerlendirilerek ?ideal? bir koruma yönetim süreci tartışılacaktır.Tez çalışmasının kuramsal kurgusu Türkiye'deki iki örnek üzerinde ele alınacaktır. Bu örnekler üzerinden koruma yönetiminin uygulamalardaki sorunları tartışılacak ve kuramsal bölümdeki bilgiler çerçevesinde analiz edilecektir.Kültürel mirasın korunmasında, uygulamanın yanı sıra mevzuat, örgütsel yapı, aktörlerin süreç içindeki rolleri, finansman gibi unsurların süreç içinde gözetilerek bütünsel bir gözle ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Proper management is essential for protection of cultural properties. Heritage conservations can not be succeeded with only the implementation of correct restoration techniques.Cultural heritage conservation work should be conformed with the change of social and economical developments and this conservation work has to be developed with the appropriate planning approaches. In this respect, being in close cooperation with many other experted areas is needed for protection of cultural properties. Concordantly, the projects aimed at restoraiton of cultural properties should contain construction mnagement processes such as cost, organization, quality, risk, process, resources and supplies, communication management and those processes are required to be correctly discussed and managed.In this rescept it is not possible to say that in our country conservation management process is handled correctly.The bidding processes of the restoration and maintenance works of a cultural property?s equally subjection to the same procurement law of a normal building is the most important reason of irregular functioning of management processes. In this research, these protection policies conflicting with the conservation management approach in the world will be examined specially with their effects on the protection processes.Legal and administrative evaluations of the the problems about practices of restoration and conservation in Turkey is also another subject which will be mentioned in this thesis. In this context, the policies related to the protection of cultural properties in Turkey, the organization of legal and administrative issues will also be discussed.The world's conservation approach will be emphasized to establish a ?ideal? framework about how the conservation management should be and by evaluating with our country with the content and the operational differences, the ?ideal? process of conservation management is going to be discussed.The theoretical editing of thesis will be discussed by two examples in Turkey. Conservation management issues will be discussed through these examples and will be also analyzed in the context of the informations in the theoretical sections.Elements such as: legislation, organizational structure, roles of actors and the financing must be considerated as well as implementation with a holistic eye in the preservation of cultural heritage.