RFID' nin lojistikteki genel kullanımı
RFID technology usage for logistics
- Tez No: 295685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda özellikle bilgi teknolojilerinde görülen gelişmeler, çoğu endüstri gibi lojistik endüstrisini de etkilemiş ve teknolojinin iş alanlarında daha yaygın kullanılmaya başlaması ile birlikte birçok yeni yaklaşımı da beraberinde getirmiştir.Teknolojinin üretim sürecinde birebir rol oynaması sonucu pazardaki rekabetin artması, işletmelerin, kendi temel iş modellerini ve operasyonlarını değişen iş ortamına göre yeniden düzenlemelerini zorunlu kılmıştır. Yeni iş akışlarının sağladığı verimlilik aracılığı ile oluşan maliyet azalımı ve yüksek ölçekli katma değerli hizmetler, gelir ve karlılığın artışı için iki kritik faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Daha iyi, daha hızlı, daha verimli üretimin, bu hedefleri gerçekleştirmede çok önemli rolleri olsa da, üretimden dağıtıma kadar tüm değer zincirine etki eden ve işletmelerin farklılaşmasını sağlayan asıl etken, teknolojik çözümlerin tüm süreçlere dahil edilmesidir.Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan sistemlerin en önemlilerinden birisi olan Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) teknolojisi, sadece işletmelere çözümler sunmakla kalmamış, aynı zamanda tedarik zincirinde süreç verimliliğini, doğruluk, güvenilirlik ve görünürlük seviyelerini artırmıştır.RFID, kişilerin ya da nesnelerin kimlik (ID) bilgilerinin radyo dalgaları ile iletilebilmesini sağlayan bir teknolojidir. RFID'yi mevcut teknolojilerden ayıran en önemli özelliği temassız çalışıyor olmasıdır. Tipik bir RFID sistemi, okuyucu ve elektronik etiket olmak üzere iki temel bileşenden oluşur.RFID teknolojisinin birçok sektörde kullanılabilir durumda olması, bu teknoloji ile ilgili bir çok araştırma yapılmasına ve hızla yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Türkiye' de de bir çok firma bu kapsamlı konularda dünya ile eş zamanlı olarak gelişim göstermektedir.Bu çalışmada, bilişim teknolojilerinden günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlayan RFID kavramı ve bileşenleri incelenerek, lojistik sektöründeki uygulamaları ve bu uygulamaların işletmelere getireceği faydalar gösterilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Improvements of information technologies worlwide, not only effected the logistics industry but also enabled new approaches with the wide business usage of technology.Increasing of competincy in the market as a result of production in which technology plays important role, make it essential to regulate their own operations and business models for the companies. Cost reduction and high value additional services which are the results of new business model?s productivity are the major two critical factors. Even though better, faster and more productive production have important role in order to achive those targets, the most important point is to include technological solutions to every process.Radio Frequency Identification technology, one of the most important system which has been appeared as a result of technological improvements, not only provides value added solutions to companies, but also increases flow productivity, accuracy, reliability and visibility level for supply chain.RFID, is a technology which transfers the object?s id information with radio waves. It?s similar to recent smart card technologies. The most important specification of RFID is it?s contactless structure. A typical RFID system is consist of two components which are reader and electronical tag.Because RFID technology can be used in several industries, there has been so many research about this technology. So many companies in Turkey are trying to use and integrate this technology as well. Those studies are opening so many scientific doors day by day.In this study, the terms of RFID and it components which is recently started to used frequently has been studied, applications for logistics industry and benefits of these applications to companies has been shown.