Assessing change in buffer zones surrounding world heritage sites: Tthe case of Hanlar District in Bursa
Dünya miras alanlarını çevreleyen tampon bölgelerdeki değişimi değerlendirme: Bursa Hanlar Bölgesi örneği
  1. Tez No: 846316
  2. Yazar: YAĞMUR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILDIRIM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Koruma alanlarının“çevresinin”korunması, hem kültürel hem de doğal alanların koruma stratejisinin önemli bir bileşenidir. Dünya miras alanları bağlamında“tampon bölge”olarak tanımlanan bu alanlar, sit alanlarının ve kültür varlıklarının korunmasında önemli bir araçtır. Fakat tampon bölgenin yokluğu kadar, bu bölgenin koruma alanından bağımsız bir şekilde planlanması veya yönetimi, koruma alanlarının ve yakın yapılı, doğal ve sosyo-kültürel çevrelerinin yönetimi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca dünya miras alanları ile tampon bölgeler arasındaki ilişkinin izlenmesi ve yönetilmesindeki yetersizlikler ve bunların yapılı, doğal ve kültürel çevresindeki değişiklikler, korunması gereken değerleri olumsuz yönde etkileyerek fiziksel, kültürel sosyal ve ekonomik değerlerin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, bu tez, tampon bölgelerin korunması ve yönetilmesi için fiziksel-görsel, kültürel, sosyal ve ekonomik yönleri kapsamlı bir çerçeve aracılığıyla ele alarak, tampon bölgeleri etkileyen değişiklikleri değerlendirmeye odaklanmaktadır. Çalışma alanı, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Bursa'nın tarihi ticaret merkezi Hanlar Bölgesi'dir. Hanlar Bölgesi'nin seçilmesinde etkili olan faktörler arasında özellikle kentsel gelişme baskısı olmak üzere, bölgenin korunan miras değerlerini ve üstün evrensel değerlerini tehlikeye atabilecek olumsuz etkilere maruz kalması yer almaktadır. Bu çalışmanın araştırma süreci, araştırma ve veri toplama, analiz ve değerlendirme dahil olmak üzere çeşitli aşamaları kapsamaktadır. Bu tezin araştırma yöntemi; literatür taraması, arşiv araştırması ve saha araştırmalarından oluşmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, koruma kapsamında tampon bölge kavramının anlaşılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca bu çalışmanın sonuçlarının, tampon bölgeleri etkileyen değişikliklerin yönetimine ilişkin ulusal politikalar üzerinde olumlu bir etkisi olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Safeguarding the“surroundings”of conservation areas is an important component of the conservation strategy for both cultural and natural sites. These areas, referred to as“buffer zones”in the context of world heritage properties, serve as important tools for the conservation of sites and cultural assets. However, within the context of conservation, the absence or insufficient planning and implementation of buffer zones can have negative impacts on the management of conservation sites. In addition, inadequacies in monitoring and managing the relationship between World Heritage sites and buffer zones, as well as changes in their settings, can adversely affect the values that need to be preserved and result in the degradation of the physical, socio-cultural, and economic aspects of these areas, as well as their settings. Therefore, this thesis focuses on assessing changes that affect settings by addressing physical-visual, cultural, social and economic aspects for conserving and managing settings through a comprehensive framework. The case of the study is the historical city center of Bursa, specifically the Hanlar District, included in World Heritage List. The choice of this study area arises from concerns regarding the adverse impacts of urban development pressures on the surrounding areas, which can potentially compromise the preserved heritage values and outstanding universal values of this area. The research process for this study encompasses various stages, including research and data collection, developing a framework, assessment and evaluation. The research methodology of this thesis involves conducting a literature review, archival research and field surveys. The outcomes of this study are instrumental in the understanding of the buffer zone concept within the scope of conservation. Furthermore, these outcomes are expected to have a positive influence on national policies related to assessing changes that affect settings.