Design and implementation of a communication controller for supervisory control and data acquisition applications
Yönetimsel denetim ve veri toplama uygulamaları için bir haberleşme kontrol biriminin geliştirilmesi ve uygulanması
- Tez No: 29569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz YÖNETİMSEL DENETİM VE VERİ TOPLAMA UYGULAMALARI İÇİN BİR HABERLEŞME KONTROL BİRİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE UYGULAMASI BIYIK, İrfan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabrlim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nezih GÜVEN Ocak 1993, 102 sayfa Bu çalışmada, yönetimsel denetim ve veri toplama uygulamaları araştırması olarak, bir haberleşme kontrol birimi geliştirilmiştir. Uygulama yazılımı, gerçek zamanlı çekirdek üzerine, PASCAL ve 8085 ASSEMBLER kullanılarak yazılmıştır. Haberleşme kontrol birimi, altı kanalının tümünde, 1 -devamlı taşıyıcı algılamalı çoklu erişim protokolünü eşzamanlı olarak uygular. Telsiz, RS232, RS485, ve PTT hattı gibi çeşitli haberleşme ortamlarındaki mesaj trafiğini destekler. Statik yön bulma yöntemi uygulanarak kolayca değiştirilebilir bir birim elde edilmiştir. Her kanal için isteğe bağlı olarak uygulanan, iki bitlik hata düzeltebilen bir yöntem kullanılmıştır. Yön bulma değişkenleri ve hata düzeltme yönteminin kullanılması programlanabilir.Anahtar Kelimeler : Yönetimsel denetim ve veri toplama, Hata Düzeltme, Haberleşme Protokolleri, Gerçek zamanlı programlama. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.04.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMMUNICATION CONTROLLER FOR SUPERVISORY CONTROL AND DATA ACQUISITION APPLICATIONS BIYIK, İrfan M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nezih GÜVEN January 1993, 102 pages In this study, as a research on the communication system of supervisory control and data acquisition applications, a communication controller is designed. The application software is written in PASCAL and 8085 ASSEMBLER on a real-time kernel. The communication controller handles the applied 1 -persistent carrier sense multiple access protocol at all of its six channels concurrently. It can handle the message traffic in different communication mediums including radio, RS232, RS485 and telephone. The application of static routing provides an easy configurable module. An optional error correction algorithm being able to correct up to two bits of errors, is provided for each channel. The parameters of routing and the usage of error correction are programmable.Keywords : Supervisory control and data acquisition, Error Correction, Communication Protocols, Real-time programming. Science Code : 619.04.02 IV