An MC68000-based message handling system
MC68000 tabanlı mesaj işleme sistemi
- Tez No: 29570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK AYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz MC68000 TABANLI MESAJ İŞLEME SİSTEMİ BAHÇEKAPILI, Kemal Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi:Y. Doç. Dr. Işık AYBAY Ağustos 1993,101 sayfa Bu tezde, Deniz Kuvvetleri'ne bağlı haber merkezlerinde kullanılan telem cihazlarının yenileştirilmesi amacıyla bir öneri sunulmaktadır. MC68000 mikroişlemcili bir bilgisayara dayalı prototip sistem gerçekleştirilmiş ve sistem yazılımı C programlama dili ile yapılmıştır. Prototip sistem, mesaj hazırlama, mesaj gönderme/alma, metin editörü, manyetik ortamda çok miktarda bilgi saklama, printere erişim gibi olanaklar sunmakta ve haber merkezlerinin performansını arttırmaktadır. Sistemin sınırlamaları ve sisteme ileride eklenebilecek çeşitli özellikler de tartışılmaktadır. Bugüne kadar yapılan testlerde, prototipin bir PC bilgisayar ile RS- 232C hattı üzerinden seri iletişimi sağlanmış ve test sonuçları umut verici bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Telem, Gömülü Bilgisayar Sistemleri, MC68000, C Programlama Dili, Mesaj İşleme, Seri İletişim. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.03.02 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN MC68000-BASED MESSAGE HANDLING SYSTEM BAHÇEKAPILI, Kemal M.S. in Electrical and Electronics Engineering SupervisonAsstProf.Dr.Işık AYBAY August 1993,101 pages In this thesis, a message handling system to replace the teletype- based systems used in the naval communication stations is presented. A prototype system made up of an embedded computer with MC68000 CPU is constructed and its system software is developed using the C programming language. The prototype employs message handling, text editing, mass storage in magnetic disks, printer access, etc. and it increases the performance of the target communication stations. The constraints of the system and further improvement issues are also discussed. Tests have been conducted over an RS-232C serial communication line with a personal computer, and test results are found to be promising. Keywords : Teletype, Embedded Computer, MC68000, C Programming Language, Message Handling, Serial Communications. Science Code : 619.03.02 III