Biomimetik fan tasarımı
Biomimetic fan design
  1. Tez No: 295698
  2. Yazar: KIVANÇ ŞEVKİ AKKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DÜRİYE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fan, en basit tanımıyla bir basınç farkı oluşturarak havanın bir yerden başka yere akışını sağlayan cihazdır. Günümüzde farklı ebatlarda, farklı tipteki fanlar (eksenel, radyal v.b) soğutucular, bilgisayarlar, yıkayıcılar, kurutucular ve klimalar gibi çeşitli sistemlerde hava sirkülasyonunu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.Yüzyıllar boyunca insanların daha verimli fan elde etmek için uğraş verdiği görülmektedir. Fan tasarımı esnasında farklı tasarım kriterlerine göre tasarımlar yapılır. Bu tasarım kriterleri fanın karşılamak istediği direnç ve debiye bağlı olarak çalışacağı devir bilgisine de bağlıdır. Bu parametrelere göre fan tasarımı yapılmaya çalışılır. Fan tasarımları yapıldıktan sonra fanların karakteristik performansları, verimleri ve çalışma noktalarındaki gürültü seviyeleri önem kazanmaktadır. Günümüzde artık fanlar tasarlanırken fanın bu bahsedilen özellikleri iyileştirilmeye çalışılarak yeni ve özel tasarımlar yapılmaktadır. Günümüzde mühendisler daha verimli, daha efektif ürünler yapabilmek adına doğada bulunan canlıların aerodinamik özelliklerini, vücut yapılarını ve hareketlerini inceleyerek doğayı taklit etme yoluna giden yeni bir bilim dalı olan biyomimikri veya biyomimetri olarak bilinen bilim dalına yönelerek doğada bulunan bu özellikleri mühendislik uygulamalarına adapte etmeye çalışmaktadırlar.Bu yüksek lisans tez çalışmasında da yeni fan tasarımı adı altında yapılan farklı kanat yapısına sahip fan tasarımı için doğada bulunan uygulamalardan yararlanılarak yeni bir tasarım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fans, creating the most simple definition, a pressure difference to the flow of air from one place to another place is the device. Today, in different sizes, different types of fans (axial, radial, etc.), refrigerators, computers, washers, dryers and air conditioners in a variety of systems are used to provide air circulation.For centuries people to achieve more efficient fans that are struggling. During the design of fan designs are made according to different design criteria. Want to meet the design criteria of the fan and the resistance to flow depending on the work depends on knowledge transfer. According to these parameters will be trying to make fan design. After the performance characteristics of fans and fan design, efficiency and noise levels are important in the operating point. Today, fans of the fan while designing the improvement works mentioned features are the new and exclusive designs. Today, engineers are more efficient, more effective products able to do on behalf of nature creatures aerodynamic characteristics, body structure and movements by examining the nature, mimicking the way to a new branch of science, the Biomimicry is known as the science toward the nature in which these properties in engineering applications to adapt have been workingIn this thesis work under the name of the new fan design, fan design for the different wings of the structure found in nature, utilizing a new design of the applications were made.