Podlu sevk sistemlerinin performans analizi ve çevreye olan etkilerinin incelenmesi
Performance analysis of podded propulsion systems and investigation into the impact on the environment
  1. Tez No: 295704
  2. Yazar: YASEMİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özellikle hızlı ve büyük pervaneli gemiler çevredeki diğer tekneler veya deniz canlıları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecekleri gibi dar kanal ve boğazlardan geçerken de kıyı yapılarında ya da kanal yataklarında erozyona neden olabilirler. Gemilerin oluşturduğu bu olumsuz etkilerin en önemli kaynağı pervane gerisi akımı ve gemi kaynaklı dalgalardan oluşan gemi izidir. Özellikle gemi pervaneleri gemi gerisindeki akımı hızlandırarak geniş bir etki bölgesi oluştururlar.Bu çalışmada bir model pervane ile RO-RO gemisine ait diğer bir POD'lu pervane için pervane gerisi akımın çevreye olan etkileri bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yöntemi ile incelenecektir. POD'lu pervanenin açık su ve gemi arkası durumları için hesaplamalar ayrı ayrı gerçekleştirilecektir. Ayrıca model pervane ve POD'lu pervanenin farklı ilerleme katsayılarındaki pervane karakteristikleri hesaplanacaktır. Uygulamalardan elde edilecek sonuçlar deney sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Especially high speed crafts and vessels with large propellers have unfavorable effects on other vessels and on the marine life and can cause erosion on coastal structures and on the sea bed while they traverse narrow channels and straits. The most important source of this negative effects caused by ships is the propeller slipstream flow and the ship wake. Especially marine propellers can create a large effect area by accelerating the flow behind the ship. In this study the effects of the propeller slipstream on the marine environment will be investigated for a model propeller and a podded propeller of a RO-RO ship by the computational fluid dynamics methods. The computations will be made separately for the open water case and behind the hull conditions for the podded propeller. Additionally the propeller characteristics for the model and the podded propeller will be calculated for different advance coefficients. The values obtained will be compared with the experimental values and the results will be discussed.