Gerçek zamanlı ulusal ve yerel sabit GNSS ağlarına dayalı kinematik konumlama (TUGASA-aktif - İSKİ-UKBS ağlarının yerel ölçekte karşılaştırılması)
RTK positioning based national and local fixed GNSS networks (Local comparison TUSAGA-Aktif and İSKİ-UKBS GNSS networks)
- Tez No: 295706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SOYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
1980'li yıllardan itibaren hızlı bir gelişme gösteren GPS teknolojisinin günümüzde en yaygın kullanımı olan sabit GNSS ağları, ülkemizde de ulusal ve yerel bazda faaliyete geçmeye başlamıştır. Bu çalışma kapsamında, ulusal bazda aktif olan TUSAGA-Aktif (CORS-TR) ile İstanbul ili sınırları içerisinde hizmet veren İSKİ-UKBS sabit GNSS ağlarında, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü ve çevresinde eş zamanlı olarak statik ve RTK ölçümler yapılmıştır.Her iki Ağ-RTK' da da FKP ve VRS ölçü yöntemleri ile koordinatlar elde edilmiş, değerlendirilen ölçüler ve bulunan koordinat bileşenleri ayrı ayrı karşılaştırılmıştır.Her iki Ağ-RTK koordinatları arasında 3 -5 cm. civarında farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu farklılıkların, iki sistemin sabit istasyon koordinatlarının farklı datumlarda olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen veya dikkate alınmayan bu farklılığın giderilebilmesi için her iki Ağ-RTK sisteminin de sabit istasyon koordinatlarında datum birliği sağlanması gerekliliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
GPS Technology has been showing that a rapid development since 1980s which is most common using as a base CORS Networks and CORS Networks has begun to take action in national and local level in our country. In this study, Davutpaşa Campus of Yıldız Technical University and its around were made both of the static and RTK surveyings as simultaneously within on active national basis TUSAGA-Active (CORS-TR) and serving within the borders of the province of Istanbul with ISKI-UKBS base GNSS Networks. Measured coordinates were obtained at both RTN with FKP and VRS methods and than their components of coordinates compared with each other.It was found that, there were differences between the both of the coordinates of RTK Networks about 3-5 cm. It was thought to be resulted from fixed stations coordinates of both RTN were located at different datums. To correct these differences that relatively unknown or not considered by users, fixed stataions of both RTN must ensure unity of datum.