Hacim akustiği parametrelerinin Türk makam müziği icra edilen kapalı mekanlar açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Evaluation of the room acoustic parameters for the rooms used for Turkish melodic music
  1. Tez No: 295712
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜLSÜM KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERHAN YÜKSEL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
20. yy.dan itibaren gelişen hacim akustiği disiplini, içinde müzik icra edilen salonlarla ilgili beğenilerin yani öznel değerlendirmelerin, ölçülebilir yani nesnel değerlerle örtüştürülmesine yönelik çalışmalarda önemli aşamalar kaydetmiştir. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda, Barok müzik, Klasik müzik, Romantik Müzik, 20. yy müziği, Opera Müziği gibi birbirinden temel ayrımlar gösteren dönemleri ve ayrıca da bu müzik türlerinin icra edildiği mekânların mimari özelliklerini dikkate alan ve uluslararası kabul gören öznel ve nesnel parametreler belirlenmiştir. Söz konusu parametrelerin değişik müzik türleri ile hacim tip ve büyüklüklerine göre optimum değerleri de saptanmıştır. Öte yandan bu bilgi birikimi ve veriler kullanılarak, yeni tasarlanacak hacimlerin akustik kalitesini yönlendirecek mimari tasarım kriterleri de belirlenmiştir.Yapısı ve icra edildiği mekanlar itibariyle Batı Müziği'nden çok farklı olan Türk Makam Müziği için hem uygun öznel ve nesnel akustik parametreler hem de bunların optimum değerlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar ise çok sınırlıdır. Bu tez kapsamında Türk makam müziğinin tarihsel gelişimi, yapısal özellikleri, makam, usul, form yapıları öğretim sistemi, çalgı türleri ve geleneksel icra mekânları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler ışığında günümüze ulaşmış Türk makam müziği geleneksel icra mekânlarından örnek icra mekânları seçilmiş, bu mekânların Odeon Software programında akustik modellemeleri yapılmıştır. Seçilen mekânlarda yapılan ölçümler ve bilgisayar programında yapılan hesaplar akustik parametreler açısından değerlendirilmiştir. Bir araştırma projesiyle de desteklenen bu tez kapsamında yapılan değerlendirilmeler, Türk makam müziği icra edilecek salonlar için hem uygun akustik parametrelerin belirlenmesi hem de bunların optimum değerlerinin önerilmesi yolunda bir başlangıç niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Room acoustic dicipline devoloping till 20. century has improved important steps in changing subjective impressions about rooms that used for music into, objective that means measureable impressions. By the means of this researches international objective and subjective parameters are determined, with caring about the rooms used for that music, for Baroque Music, Classical Music, Romantic Music, 20. Century Music, Opera Music and such musics basicly different in terms. Optimum values are determined for theese acoustic parameters for different music types with volume size and shape. By the means of this information mass architectural design preciples are determined for new designing rooms to improve acoustic quaity.Researches about subjective and objective acoustic parameters and their optimum values for Turkish Classical Music, which is completely different from Western Music with it?s structure and rooms used for it is so limited. In this thesis, historical development of Turkish meledical music, its melodical, rithmic, formic structure, instruments and playing holls will be researched. By means of research results reference rooms will be chosen to study . Theese rooms will be modeled on Odeon acoustic software. Acoustic measurements, and acoustic calculations of chosen rooms will be evoluated by means of acoustic parameters. This thesis will be an important beginining to determining of turkish melodical music?s acoustic parameters and their optimum values researches.