Tarihi çevrelerde yeni yapı tasarımında kabuk - bağlam ilişkisinin temel ve güncel tasarım kavramları açısından incelenmesi
A research on shell ? context relation in new building designs in historical environments from point of view of basic and contemporary design concepts
  1. Tez No: 295736
  2. Yazar: HANDE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihi çevreler; ait oldukları toplumların kültürlerini, sosyal yaşantılarını, ekonomik, teknolojik durumlarını ve yaşanmışlık düzeylerini sonraki nesillere aktaran en önemli belgeleri, yapıları barındırmaktadır. Kültürel süreklilik içinde, geçmişi korumak kadar, onu günün gereklerine uyarlama zorunluluğu da vardır. Bu bakımdan, tarihi çevreler içinde yapılacak yeni yapıların tasarımında, yapı kabuğu ve biçimlenişi konusu mimaride önemli bir yer tutmaktadır.Bu çalışmanın amacı; mimarinin ortak araçları ve tasarımın ardındaki düşüncenin ifadesi olan kavramlar aracılığıyla yapı kabuğunu okumayı sağlamak, günümüzdeki toplumsal ve teknolojik değişmeler ile birlikte tarihi çevreler içine yapılacak yeni yapılarda bağlamsal ilişkileri irdelemektir.Bölüm 1'de; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanarak, konu ile ilgili bazı tanımlar ortaya konulmuştur.Bölüm 2'de mimaride yapı kabuğunun biçimlenişine etki eden faktörler (bağlam) incelenmiştir. Ayrıca yapı kabuğu tarihsel süreç içerisinde bağlamsal olarak incelenmiştir.Bölüm 3'te tarihi çevrelerde yeni yapı tasarımında kabuk-bağlam ilişkisi, mimaride soyutlama ile oluşan ve çeşitli özellikleri bünyesinde barındıran bazı kavramlar ile açıklanmıştır. Bu anlamda, temel kavramlar olan `temel tasar öge ve ilkeleri' ve günümüzde tasarım üzerindeki etkileri belirgin olarak izlenen `güncel kavramlar'ın (Şeffaflık/Saydamlık, İç-Dış Geçişlilik, Masiflik, Katmanlaşma, Esneklik, Akışkanlık, Malzemeden Soyutluk / İmmateryalite, Materyalite, Metafor / Mecaz , Karmaşıklık , İkonik / Simgesellik) kabuk - bağlam ile ilişkileri irdelenmiş ve tarihi çevrede yeni yapı tasarım yöntemleri açıklanmıştır.Bölüm 4'te Türkiye ve Dünya'dan tarihi çevre içinde uygulanmış yeni yapı tasarımları, temel ve güncel kavramlar üzerinden analiz edilerek, kabuk-bağlam ilişkisinin sonuç ürün üzerindeki etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.Tarihi çevrelerde yeni yapı tasarımında kabuk-bağlam ilişkisinin mimari tasarım kavramları ile ortaya konduğu çalışma ile mimari tasarım için bir alt veri hazırlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historic environments enclose the culture, social life, economic and technologic situation of their society and transpose the most important documents and buildings to the next generation. Within the cultural continuity as far as preserving the past, it is obliged to adapt it to the requirements of the day. In this regard, subjects about how to design new buildings in historical environments, the buildings? shell and shaping hold an important place in architecture.The aim of this paper is; to provide reading the building?s shell through the architecture?s common tools and the concepts of the idea behind the design, to examine the relations of new buildings in the historical environments within the technological changes of these days.In the first Chapter; while paper?s aim, scope and method is being explained, some definitions have been revealed.In the second Chapter; factors which have an impact on building?s shell in architecture have been examined. Moreover, the building?s shell has been contextually analyzed in the historical process.In the third Chapter; firstly, some concepts which incorporate various specialties are formed by architectural abstractionism, have been presented. First of all, ?basic design elements and principles? which are the basic concepts and then, contemporary concepts (Transparency, İnside-Outside Transition / Transitivity, Massive/Monolithic, Layering/ Stratification, Flexibility/Multifunctionality, Blobism- Liquidness, Immateriality, Materiality, Metaphor, Complexity, Iconic) whose influence could be monitored clearly and whose relationship between shell-context, have been considered. After, new building design methods in historical environments have been mentioned.In the fourth Chapter; new building design in historical environments in both Turkey and the World through basic and contemporary design concepts, the relations of shell-context?s impact on final product is analyzed.In brief, we have aimed to prepare a sub data in this subject while interpreting the relation between shell-context in new building design in historical surroundings by conceptualizing.