Full-wave analysis of microstrip antennas with parasitic elements
Parazitik eleman içeren mikroşerit antenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 29575
  2. Yazar: LALE HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY BİRAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
oz PARAZITIK ELEMAN İÇEREN MIKROŞERIT ANTENLERİN İNCELENMESİ HAYIRLIO?LU, LALE Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tuncay Birand January, 1993, 62 sayfa. Akordlayıcı eleman ve elektromanyetik olarak kuplajlanan yamalar içeren baskı anten yapılarının bilgisayar destekli analizini yapmak amacı ile spektral uzayda moment metodu kullanılmıştır. İletken yama üzerindeki teğet elektriksel alan bileşenini sıfıra eşitleyerek, bilinmeyenleri indüklenen akım bilişenleri olan bir integral denklem elde edilmiştir. Akımlar daha sonra ta ban fonksiyonların açılımı olarak ifade edildi ve integral denklem matris denkle mine dönüştürüldü. Metod, dielektrik-toprak düzlem için elde edilen Green's fonksiyonunun kullanımını içerdiği için analiz yüzey dalga modlarını kapsamak tadır. Birçok anten biçimi için, frekansa bağlı giriş VSWR değerleri elde edilmiş ve ışıma diyagramları çizilmiştir. Işımanın gerçekleştiği kenarına akort- layıcı eleman eklenen dikdörtgen yama anten ve ışıma yapan kenarlardan boşlukla kuplajlanan mikroşerit anten şekilleri analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mikroşerit Yama Anten Analizi, Parazitikler içeren Mikroşerit Antenlerin Tüm Dalga Analizi. Bilim Dah Sayısal Kodu : 609.02.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FULL- WAVE ANALYSIS OF MICROSTRIP ANTENNAS WITH PARASITIC ELEMENTS HAYIRLIO?LU, LALE M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Tuncay Birand January, 1993, 62 pages. The moment method in the spectral domain is used to perform a computer aided analysis of printed antenna structures employing tuning stubs and electromagnetically coupled patches. By equating the tangential electric field on the conducting patch to zero, an integral equation is obtained where the induced current components are the unknowns. The currents are then expanded in terms of the basis functions and the integral equation is transformed into a matrix equation. As the method makes use of the exact Green's function for the dielectric-ground plane combination, the surface wave modes are also included in the analysis. Variation of the input VSWR versus frequency is obtained and the radiation patterns are plotted for various antenna configurations. A rectangular patch antenna with a tuning stub mounted to the radiating edge of it and a radiating edge gap-coupled microstrip antenna configuration are analyzed by applying the spectral domain moment method formulation. Keywords : Microstrip Patch Antenna Analysis, Full- Wave Analysis of Mi crostrip Patches with Parasitics. Science Code : 609.02.03 111