Analysis and design of dual-polarized wideband patch antennas electromagnetically excited with elevated wide strips
Yükseltilmiş geniş şeritlerle elektromanyetik şekilde uyarılan çift kutuplu geniş bant yama antenlerin analizi ve tasarımı
  1. Tez No: 383045
  2. Yazar: ADİL FIRAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
WiMAX, WLAN, 3G, 4G ve LTE gibi haberleşme sistemlerinde geniş bantlı ve çift kutuplu anten tasarımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bant genişliğini arttırmak için anten alt tabakası olarak kalın hava tabakası kullanıldığı bilinmektedir. Bant genişliği üç boyutlu besleme yapılarının elektromanyetik olarak yama antene bağlaşım yaptırılarak daha da arttırılabilmektedir. Bu tezde, yükseltilmiş geniş şeritlerle elektromanyetik şekilde uyarılan yama antenler üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak doğrusal kutuplu antenler ele alınmış ve anten ve besleme parametrelerinin giriş özdirenç karakteristiğine olan etkileri EM benzetimleri ile incelenmiştir. Daha sonra çift kutuplu antenler ele alınmış ve anten parametrelerinin ışınım performansına (izolasyon) etkileri araştırılmıştır. Bu gözlemlerin ışığında, yükseltilmiş geniş şeritlerle elektromanyetik şekilde uyarılan çift kutuplu geniş bant yama antenler için tasarım yönergeleri sunulmutur. Bu yönergelerin kullanımını göstermek amacıyla önerilen tasarım adımları ile farklı frekans bandında çalısan bir anten tasarlanmıştır. Son olarak önceden baz istasyonu için tasarlanmış iki elemanlı dizi anten için giriş özdirenç ve ışınım örüntü ölçümleri gerçeklestirilmiştir. Benzetim ve ölçüm sonuçları karşılastırılmış ve tartışılmıştır. EM benzetimleri Sonlu Eleman tabanlı tam dalga analizi yapabilen Ansys firmasına ait HFSS yazılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In communication systems like WiMAX, WLAN, 3G, 4G and LTE, design of wideband and dual polarized antennas are required. It is known that bandwidth of patch antennas can be broaden by using thick air substrates. The bandwidth can be further improved by using three dimensional feed strucutures that are electromagnetically coupled to the patch. In this thesis, microstrip patch antennas that are excited by elevated wide strips are studied. First, a linearly polarized antenna is considered and the effects of antenna and feed parameters on the input impedance characteristics are investigated through EM simulations. Then a dual polarized antenna is considered and the effects of antenna parameters on the radiation performance (i.e. isolation) is explored. In the light of these observations, guidelines for the design of dual polarized wideband patch antennas excited with elevated wide strips is presented. To demonstrate the usage of these guidelines an antenna, which operates in a different frequency band, is designed by following the steps of the proposed design procedure. Finally, the input impedance and radiation pattern measurements of a two element antenna array that was previously designed as a base station antenna are performed. Simulation and measurement results are compared and discussed. The EM simulations are performed by a Finite Element based full-wave analysis software HFSS by Ansys.