3-6 katlı betonarme çerçeveli binaların karbon takviyeli elyaflar ile güçlendirilmesi ve diğer güçlendirme yöntemleri ile maliyetlerinin karşılaştırılması
3-6 storey, reinforced concrete frame buildings with strengthening of carbon fibre reinforced and cost comparison with other methods of strengthening
- Tez No: 295756
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. ALİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da Küçükçekmece ilçesinde bulunan 3-6 katlı, 6 adet yapının taşıyıcı sisteminin deprem performansı, DBYBHY 2007 `e verilen doğrusal elastik olmayan davranış yöntemleri (itme analizi) ile incelenmiştir.Binaların taşıyıcı sistemi SAP 2000 programında üç boyutlu olarak modellenmiştir. Moment-eğrilik değişimlerinin belirlenmesinde XTRACT programı kullanılmıştır. Binaların Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile itme analizleri yapılarak, yapı performans seviyeleri belirlenmiştir. Mevcut binalarının taşıyıcı elemanlarındaki hasar seviyeleri, minimum ve belirgin hasar seviyelerini aştığı için taşıyıcı sistemlerin güçlendirilmesine karar verilmiştir. Güçlendirme amacıyla mevcut taşıyıcı sistemlere iki doğrultuda uygun yerlere Karbon Takviyeli Elyaflar (CFRP) ile güçlendirilmiş dolgu duvarlar eklenmiş ve aynı yöntemle itme analizleri tekrar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar mevcut durumla karşılaştırılmıştır. Son olarak çalışmada uygulanan CFRP ile dolgu duvarların güçlendirilmesinin, diğer güçlendirme yöntemleri ile maliyetlerinin karşılaştırılması yapılmış sonuçlar tartışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Güçlendirme, performans analizi, dolgu duvar, CFRP
Özet (Çeviri)
In this study, the six buldings which have 3-6 floor, located in İstanbul K.Çekmece, structural system earthquake performans, according to DBYBHY 2007 to the non-linear elastic behavior methods (push-over analysis) were examined.Structural system of the buildings is modeled as a three-dimensional in SAP 2000 program. XTRACT program was used to determine changes in moment-curvature. Non-linear pushover method by analysis of the buildings with the push, the structure was determined levels of performance. Existing buildings, structural elements are damage levels, damage levels significantly exceed the minimum, and it was decided to strengthen structural systems. At appropriate points in two directions in order to strengthening the existing structural systems, Carbon Fibre Reinforced (CFRP) reinforced with padding attached to the infill walls and re-analysis Non-linear pushover in the same way. The results obtained are compared with the current situation. Finally, infill the walls with CFRP strengthening applied to study, to compare costs with other methods of strengthening the results has been discussed.Keywords : Strengthening, push-over analysis, infill walls, CFRP