Derecelendirilmiş halkalar ve derecelendirilmiş modüller
Graded rings and graded modules
- Tez No: 295762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL TEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
M bir derecelendirilmiş R-modül olmak üzere G-Spec(M) üzerinde tanımlayacağımız farklı çoklukların hangi durumlarda bir topoloji oluşturduğunu inceleyip aralarındaki ilişkileri araştıracağız. Tanımladığımız çokluklardan ilki olan V* (N)={P?G-Spec(M)|P?N} ?kümesi kapalı kümeleri temsil etmek üzere oluşturulan ?* yapısı, quasi-Zariski topolojisi olarak adlandırılmıştır. ?* yapısı topoloji aksiyomlarının tamamını gerçeklemediğinden, bu aksiyomları sağladığı koşul olan M nin derecelendirilmiş çarpımsal R-modül olması durumunu incelerken oluşturduğumuz V(N)={ P?G-Spec(M)|(P:M)?(N:M)} ? kapalı kümeleri ile elde edilen ve Zariski topolojisi olarak adlandırılacak olan ? topolojisinin yapısı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
We search for the relationships of the different varieties that defined on G-Spec(M) where M is a graded R-module, by examining in which conditions they generate a topology. The structure of ?* is called quasi-Zariski topology, where the set of V* (N)={P?G-Spec(M)|P?N} ? the first one of the varieties that we defined, represents the closed sets. Owing to the fact that the structure of ?* does not satisfy all of the topology axioms. We investigate the structure of ? , which is a Zariski topology and obtained with the closed sets of V(N)={P?G-Spec(M)|(P:M)?(N:M)} ? that were constituted while we were examining the condition of M which is a multiplication graded R-module that proves all the axioms of topology.