İstanbul ve Çanakkale boğaz geçiş sisteminin incelenmesi
Ship transition system of Istanbul and Çanakkale bousphors
- Tez No: 295764
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İstanbul ve Çanakkale Boğazı, yerküre üzerindeki eşsiz coğrafi konumu, yüzyıllar boyu değişik medeniyetlere ev sahipliğinden kaynaklanan tarihi özelliği, Avrupa-Asya arasındaki köprü görevi ve Karadeniz'i, güney denizlerine bağlayan tek su yolu olarak stratejik değeri, harika doğal güzelliği ile birlikte dünyanın önde gelen turizm bölgelerinden biridir.Son zamanlarda Boğazlar'da meydana gelen deniz kazaları burayı en riskli su yollarından biri haline getirmiştir. Boğazlar uluslar arası su yolları olarak, buradan geçen gemilerin miktar, büyüklük ve taşıdıkları ( kimyasal ve diğer tehlikeli maddeler) yüklerin her geçen gün artması ve değişmesi nedeniyle Türkiye'nin en tehlikeli noktalarıdır. Söz konusu nedenlerden dolayı İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nda radar tekniğinin yanı sıra DGPS tekniğine dayalı bir gemi trafik sistemi kurulmuştur. Diferansiyel GPS (DGPS) ile günümüzde konumlama sistemi ve ölçüm tekniği olarak daha hızlı sonuçlar elde edilmektedir. Bu sistem nakliye, seyahat, banka ve sigorta şirketlerinin araç takiplerinde, diğer taraftan açık denizlerde gemi, tanker ve yoğun trafiğin yaşandığı kanal gibi su yollarında kod ve faz ölçümlerinin kullanılması ile güvenli bir seyir olanağı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Accidents at sea that is happened in the Bosphorus made more risky seaway related to transition of ships in the recent years. Bosphorus is the most dangerous points of Turkey as international seaway when taken into consideration of rising of ship? amount, size and transportation of cargo (chemical and the other dangerous matters). Because of that reason the system of ship? traffic has been set up in Istanbul Bosphorus and Hellespont based on the technic of DGPS along with technic of radar. At the present time, the results are obtained more quickly with the deferential GPS (DGPS). This system use for following up of vehicles of transportation companies, traveling companies, banks and insurance companies on the other hand by using code and phase measurements, can be provided comfortable cruising in ships, tankers and dense traffic at the open seas.İstanbul and Çanskkale Bosphorus is the most desirable tourism district in the world, which has unique geographical location, historical point that homeowner lost of diffirent culture, bridge duty between asia-europa and single seaway which has strategical value between Blacksea and South seas.