Türk boğazları güvenlik sistemi; deniz işletmeciliği açısından bir analiz
Safety systems within the Turkish straits: Analysis as a maritime business
- Tez No: 99673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Dünyanın kürcselleşmesiylc birlikte dünya üzerinde çevre değerlerine de verilen önem gittikçe artmaya başlanuştır.Türk Boğazlan da bu olgudan etkilenmektedir. Buna dünyanın her yerinde meydana gelen ve çok büyük çevre felaketlerine yol açan deniz kazaları (ör. Alaska'daki Exxon Valdez olayı) sebep olduğu kadar, Türk Boğazları'nda son zamanlarda meydana gelen ve özellikle İstanbul gibi bir metropolü tehdit ederek can, mal ve çevre kirliliğine yol açan kazalar da neden olmaktadır. Kazalar nedeniyle oluşan bu kayıpların önlenebilmesi maksadıyla Türk Boğazlarındaki güvenlik sisteminin incelenmesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Ancak kazaların büyük oranda İstanbul Boğazı'nda meydana geliyor olması ve riskin Çanakkale Bölgesine kıyasla her yönden fazla olması nedenleriyle, bu çalışmada İstanbul Boğazı'nın daha etraflıca ele alınması hedeflenmiştir. Türkiye'nin Türk Boğazları'ndan geçen gemilerin seyrüsefer açısından güvenliğini sağlamak maksadıyla almaya çalıştığı tedbirlere karşın, bazı ülkeler Türk Boğazları'm her açıdan serbestçe kullanmak istemeleri nedeniyle tepki göstermektedirler. Bu ülkeler tepkilerini Montrö Sözleşmesi'ne dayandırdıklarını savunmakla birlikte, Türkiye'nin, zaten Montrö Sözleşmesi gereğince Türk Boğazları'nda geçişle ilgili güvenliği sağlamakla yükümlü olduğu gerçeği bu tezde yer alacaktır. Geçiş güvenliğiyle ilgili mevcut tedbirlere ilaveten güvenliği arttırıcı en önemli faktörlerden birisi olarak henüz kurulmamış olan, ancak ihale edilen Türk Boğazları Yönetim ve Bilgi Sistemi görülmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada sistem hakkında dünyaca kabul görmüş kriterler çerçevesinde inceleme yapılarak güvenliğin en üst düzeyde sağlanması maksadıyla çeşitli tavsiye ve önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the globalisation has been growing, the importance that is given to the environmental issues started to increase. The Turkish Straits have sure received their portion of this new interest. The reason for the increased interest is not only the maritime accidents occurring worldwide and resulting in grand-scale environmental disasters (e.g. Exxon Valdcz in Alaska), but also the recent accidents within The Turkish Straits, especially threatening a metropolitan city such as Istanbul, causing loss of life, loss of property and the pollution of the marine environment. This thesis examines safety systems within The Turkish Straits in order to prevent and minimize the losses due to accidents. However, due to the concentration of the accidents around The Strait of Istanbul and the higher risks they carry in comparison to The Strait of Çanakkale, the focus will be on The Strait of Istanbul. Turkey's efforts in achieving navigational safety for the vessels using The Turkish Straits have been reacted against by some of the parties that want no limitation in using these channels. Although these parties defend their reactions by the Montrcux Agreement clauses, it will be mentioned in this thesis that Turkey has already been given the role and responsibility of providing safety for passages through The Turkish Straits within the scope of Montrcux Agreement. In addition to the existing rules, one of the most important factors in increasing safety is the“Turkish Straits Vessel Traffic Management and Information System”which is currently under the construction phase. An evaluation of this system is included in this thesis, based on the criteria accepted worldwide. Under these criteria, various comments and recommendations are covered to achieve highest level of safety in The Turkish Straits.