Betonarme siloların projelendirilmesinde kullanılan yönetmeliklerin karşılaştırılması
Comparison of design codes for reinforced concrete silos
  1. Tez No: 295772
  2. Yazar: CENGİZ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Silolar, daneli malzemelerin depolanması için inşa edilmiş özel mühendislik yapılarıdır. Ülke koşulları, hesap yöntemlerindeki basitleştirmeler, bilimsel çalışmalardaki ilerlemeler, tasarım hatalarından çıkarılan dersler göz önüne alınarak yönetmeliklerde hesap ve tasarım koşulları tanımlanmıştır. Bu çalışmada; ülkemizde silo tasarımında kullanılan TS 6989, Eurocode 1.4, ve ACI 313 yönetmelikleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada ilk olarak silolar ve silo yönetmelikleri hakkında genel bilgiler verilmiş, daha sonra yönetmelikleri karşılaştırabilmek için her üç yönetmeliğe uygun geometride örnek çimento silosu tasarlanarak çözümlenmiştir. Silo çözümlemeleri sonucu, doldurma, boşaltma ve bekleme durumları için yönetmeliklerin tasarım yük değerlerinin değişimi ayrıntılı incelenmiştir. İnceleme silo gövdesindeki yatay yük, sürtünme yükü ve düşey yük için yapılmıştır. Silolarda oluşan sıcaklık, rüzgar ve deprem etkilerine de değinilmiştir. Bölüm 1'de literatür araştırmasıyla çalışmaya giriş yapılmış, Bölüm 2'de silolar ve yönetmelikler hakkında genel bilgiler verilmiş, Bölüm 3'de çözümlemesi yapılan silonun özellikleri anlatılmış, Bölüm 4'de farklı yönetmeliklere göre tasarımların karşılaştırılması yapılmış ve sonuçlar Bölüm 5'de özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Silos are special engineering structures designed for the storage of granular materials. Calculation and design conditions are defined in codes by taking into account the simplifications in calculation methods, improvements in the scientific studies and the lessons learned from the design errors. The aim of this study is to compare the TS 6989, Eurocode 1.4, and ACI 313 codes. As for the comparison, first, general information has been presented as to the silos and silo codes, second, an exemplarily cement silo with a geometry in accordance with all the three codes has been designed. Following the design of the silo, the change in the design load values of the codes during the filling, discharge and no flow periods have been analysed in detail. The analysis has been carried out for the horizontal load, friction load and vertical load on the silo wall. Also, the effects of temperature, wind and earthquake on silos has been mentioned. In Chapter 1 an introduction has been made to the work by literature research, in Chapter 2 general informations are given about silos and codes, in Chapter 3 the properties of analysed silo has been described, in Chapter 4 the comparison of designs according to the different codes has been made and the results have been summarized in Chapter 5.