Doğrusal olmayan sonlu eleman çözümlemeleri ile betonarme kolonlarda boyut etkisinin irdelenmesi
Investigating the size effect on reinforced concrete columns by nonlinear finite element analyses
  1. Tez No: 295773
  2. Yazar: MELİH HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çeşitli araştırmacılar tarafından, betonarme yapıların ve/veya elemanların yatay yük altındakidavranışını temsil etmek için, kapasite sınırlarından dolayı küçük ölçekli modeller üzerindedeneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneysel verileri literatürde yayınlanan çalışmalardan alınan,farklı geometri ve malzeme özelliklerine sahip, betonarme kolonlarda boyut etkisiniaraştırmak için doğrusal olmayan (plastik) sonlu eleman çözümlemeleri yapılmıştır. Optimumsonlu eleman boyutu kullanılarak yapılan çözümlemelerde, beton için Drucker-Pragermalzeme modeli seçilmiştir. Deney sonuçları ile tutarlı yük taşıma kapasitelerini veren sonlueleman çözümlemelerinde; ölçek oranının yük taşıma kapasitesi tahmininde önemli bir katkısıolmadığı, eksenel yük oranı, yatay yük etkime noktasının mesnete uzaklığı ve betondayanımının temel parametre olduğu görülerek, beton için Drucker-Prager malzememodelindeki kohezyon bağıntısı üretilmiştir. Üretilen bağıntı kullanılarak yapılan sonlueleman çözümlemelerinin, yük taşıma kapasitelerini yeterli ölçüde tahmin ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Experimental studies were conducted by various researchers for studying the behavior ofreinforced concrete structures and/or members under lateral loads, using relatively small-scalemodels due to some limitations. Nonlinear (plastic) finite element analyses were performedfor investigating the size effect on reinforced concrete columns with different geometrical andmaterial properties, which are available in the literature. Drucker-Prager material model wasused for concrete in the analyses performed with optimum finite element size. Observing thatthe scale does not affect the load carrying capacity significantly in the analyses consistentwith experimental results in terms of load carrying capacity, but axial load level, concretestrength and the distance between lateral load and support are significant parameters, cohesionequation in the Drucker-Prager model for concrete was derived. Finite element analyses usingthe proposed equation predicted load carrying capacities satisfactorily.