Risk yönetimi temelli rüzgar enerjisi ekonomisi
Wind ppower economics based on risk management
  1. Tez No: 295777
  2. Yazar: ALİYE AYBİGE BOZTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Ülkelerin çevre politikalarını geliştirmeleriyle ve dünyada hızla azalan sıvı-katı yakıt rezervleri nedeniyle petrol, kömür ve doğal gaz gibi karbon emisyonu yüksek enerji kaynaklarının yerine su, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak üretilen elektrik enerjisi, sektörün öncelikli konularından biri haline gelmiştir.Rüzgar enerjisinden elde edilen güç; rüzgar hızına, türbin yüksekliğine, rotorun taradığı alana, hava yoğunluğuna, bulunduğu alanının jeolojik yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dolayısıyla bu değişkenlerden dolayı rüzgar süreklilik arzeden bir enerji kaynağı değildir, sisteme bağlanan yüklerin tam olarak beslenememesi sözkonusudur. Rüzgar enerjisinin taşıdığı bir diğer risk de maliyetle ilgilidir. Bu çalışmada RETScreen programı kullanılarak aynı güçteki (30,4 MW) iki rüzgar santralini, İzmir ve Çanakkale illerinde kurduğumuzu varsayarak risk analizi çalışması yapılmıştır. Kurulum maliyeti her iki santral için aynı olarak ele alınmıştır. Ancak 30,4 MW kurulu güce sahip bu iki santralin; kapasite faktörü, ortalama rüzgar hızı ve iklim koşulları gibi faktörlerden dolayı elektrik enerjisi üretimlerinin aynı olmadığı gözlenmiştir. Risk analizi çalışması; proje süresi boyunca karşılaşılabilir olası durumların değerlendirilmesi, projenin sürdürülebilirliği hakkında yorum yapılabilmesi ve yatırım kararının bilinçli bir şekilde alınabilmesi için gereklilik arz eden bir çalışmadır.İklim değişikliği çerçevesinde yapılan çalışmalardan Kyoto Protokolü ve Gönüllü Karbon Ticareti konuları incelendikten sonra; ülkemizin mevcut kurulu RES kapasitesi ve teorik kurulu RES kapasitesi için yıllık sera gazı emisyon azaltım miktarları kömür, doğal gaz ve tüm yakıt tipleri baz alınarak RETScreen programında hesaplanmıştır. Yıllık sera gazı emisyon azaltımının gönüllü karbon piyasasında işlem gördüğü takdirdeki getirisi, seragazı azaltımına karşılık kazanılan-tüketilmeyen benzin miktarı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The electricity which is producing by using the renewable sources like hydro, wind and solar power instead of the sources that have high carbon emmissions like petroleum, coal and natural gas, is become one of the priority issues of this sector owing to the improvement on the environmental policies of the governments and the reduction in the reserves of solid-liquid fuels on Earth.The power which is generating from the wind, has some differences because of the wind speed, the height of the turbine, rotor?s turning area, air density and the geological characteristics of the place. Due to these parameters the wind is not a continuous energy source, so that the loads which are connected to the wind power plant can not be fed completely. The other risk on the wind power plant is about the cost. The risk analysis has been performed by using the RETScreen software in this study by comparing two same power plants (30,4 MW) which are supposed to built in İzmir and Çanakkale. The installation costs have been taken as the same for both plants. However, the differences has been observed on the energy production between two 30,4 MW plants because of the influences of capacity factor, average wind speed and the climatic conditions on those plants. The risk analysis study is required for evaluating the potential conditions that can be encountered during the period of the project, commenting the sustainability of the project and taking a consciously decision of the investment.After investigating the the Kyoto Protocol and Voluntary Carbon Standard issues which are for preventing the changing in climates; the yearly reduction of greenhouse gas emissions for our total and theoratical wind power plants capacities have been calculated by considering coal, natural gas and the other fuel types on RETScreen program. The savings from the yearly reduction of greenhouse gas emission when it is managed in the voluntary carbon market and the amount of the saved-unconsumed gas equalled to the reduction of greenhouse gas emission have been evaluated.