Yol güvenliğinin ve kapasitesinin yol geometrik standartlarıyla olan ilişkisi ve Eskişehir Bozüyük karayolunun bu açıdan değerlendirilmesi
The Investigation of the dependence of road safety and capacity on the road standards and its evaluation on the Eskişehir-Bozüyük highway
- Tez No: 84495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tezde yapılan çalışmada amaç, yol güvenliğinin ve kapasitesinin geometrik özelliklere bağımlılığının araştırılmasıdır. İlk bölümde, tez konusuna giriş yapıldı. İkinci bölümde, kapasite, hakim koşullar ve hizmet seviyesi ile ilgili tarifler yapıldı. Kapasite ile hizmet düzeyi arasındaki bağlantı açıklandı. Hizmet seviyeleri ayrı ayrı ele alındı. Kapasiteyi etkileyen başlıca faktörler incelendi. Bu faktörler, yol yüzeyi faktörleri ve ve trafik faktörleri olarak iki kısımda incelendi. Platform faktörleri içinde geometrik standartlar ve yardımcı şerit uygulamaları ele alındı. Trafik faktörleri açısından, özellikle kamyonların trafik kompozisyonu üzerinde etkisi araştırıldı. Üçüncü bölümde, yolun geometrik standartlarına değinildi. Proje hızının yol güvenliği ile ilgisinin daha fazla olduğu yatay ve düşey kurblarda incelemeler yapıldı. Yatay kurblarda geçiş eğrisi konması ile merkezkaç kuvvetinin ani etkisinin nasıl azaltılabileceği araştırıldı. Düşey kurblarda ise görüş uzunluğu, eğim ve eğim boyu kavramları incelendi. Bunların trafik kapasitesi ve güvenliğe etkileri üzerinde duruldu. Yol yüzey yapısının, aracın emniyetli sürüşü üzerindeki etkisi incelendi. Dördüncü bölümde, yol güvenliğinin geometrik standartlarla olan ilişkisi araştırıldı. Kurbların, banketlerin ve yol yüzey özelliklerinin güvenliğe etkisi ele alındı. Beşinci bölümde, yol güvenliğine kavşakların etkisi araştırıldı. Eşdüzey kavşaklar ve katlı kavşaklar, kritik noktalar gözönüne alınarak incelendi. Altıncı bölümde, yukarıda bahsi edilen konular, Eskişehir- Bozüyük arasındaki yol kesimi için araştırıldı. Güzergahta kazaların en çok olduğu tasımlarda ve diğer kritik noktalarda incelemeler yapıldı.VI Yedinci bölümde, güvenliğin ve kapasitenin arttırılabilmesi için nelerin yapılabileceği konusunda değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY The aim of the study in this thesis, the relation between road safety and road capacity and road geometric standarts are shown. In the first chapter, thesis subjects are introduced. In the second chapter, capacity, sage conditions and service level terms are explained. The relation between capacity and sage level is explained. Sage levels are explained one by one. The main factors which acts on capacity are examined. These factors are examined in two groups; Road surface (platform) factors and Traffic factors. In the platform factors,the geometric standarts and application of auxiliary lane are examined. In the traffic factors, specially the effects of trucks on traffic composition are examined. In the third chapter, the geometric standarts of road are told. The relation between desing speed and road safety specially in the horizontal and vertical curves, examination of desing speed is studied. In the horizontal curve, we studied how the sudden effects of the centrifugal force is decreased by making klotoid. The reasons for applying goals of superelevation and the forces that effect on moving cars with superelevated part had been searched. In the vertical and horizontal curves the act of seeing, grade and the length of grade had been told. Also it has been told about the effects of horizontal and vertical curves on the traffic capacity and safety. For driving car safety, the surface of the road had been tested. In the forth chapter, the relationship between the safety on the road and the geometric standarts had been investigated. The effects of vertical and horizontal curves, shoulders and the road surface specialities on safety had been searched. In the fifth chapter, the effects of crossroads on the road safety had been told. Also about the chapter the equivalent crossroads had been investigated.vııı In the sixth chapter, the thesis subjects are tested at the road between Eskişehir and Bozüyük. In the seventh chapter, how to increase the capacity and safety had been evaluated and discussed.