Eşdüzey kavşaktan katlı kavşağa geçişte sağlanan verimliliğin incelenmesi - Mersin Demokrasi Kavşağı örneği
Investigation of the efficiency provided in transition from equalized junction to floor junction - Mersin Demokrasi Junction example
- Tez No: 672254
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şehrimizde, ülkemizde ve dünyada günlük yaşantımız süresince en çok karşılaştığımız problemlerden birisi şüphe yok ki ulaşım sorunudur. Dünya'da nüfus yoğunluğunun hızla artması, şehirlerin büyümesi ve sosyo- ekonomik iyileşmeler ve gelişmeler trafikteki araç sayısını arttırmıştır. Araç sayısında yaşanan bu artışlar şehir içlerinde trafik yoğunluğunu ve bu doğrultuda ulaşım problemlerini de beraberinde getirmektedir. Ulaşım problemleri bir çok noktada etkin olmakla birlikte özellikle kavşaklara da yansımakta ve kavşak bölgelerinde olumsuz trafik şartlarına neden olmaktadır. Bu sebeple yaşanan problemlerinin çözümü ve kavşakların iyileştirilmesi için yoğun trafik hacmine sahip bölgelerde bulunan eş düzey kavşaklarda incelemeler, hesaplamalar, detaylı ve kapsamlı çalışmalar yapılarak uygun görüldüğü takdirde katlı kavşak projesi yapımı için öneriler yapılmaktadır. Bu çalışmada Mersin ili Yenişehir ilçesinde bulunan mevcut katlı kavşağın (Demokrasi Kavşağı) eş düzey kavşak iken yaşanan ulaşım sorunları ve verimliliği (enerji kaybı, yakıt tüketimi, bekleme süresi, kuyruk uzunluğu vb) arttıma amacıyla katlı kavşağa geçiş yapılması sonrası mevcut durumun verimliliği incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, one of the problems we encounter most in our city, in our country and in the world is the transportation problem. The rapid increase in population density in the world, the growth of cities and socio- economic improvements are increased have increased the number of vehicles in traffic. The increase in the number of vehicles brings traffic density in cities and transportation problems in this direction. Although transportation problems are very effective, they are also reflected in intersections and cause adverse traffic conditions in intersection areas. For this reason, it is suitable for evaluations, calculations, and evaluation structures in paired intersections, which have the necessary traffic volume for the solution of problems and the improvement ofintersections. In this case, transportation services and working (energy loss, fuel consumption, waiting time, tail length, etc.) is because the multi-storey junction (Democracy Junction) located in Yenişehir district of Mersin province is a paired junction. In this way, you will make use of the transportation problem in different parts of the city and the requirements of paired intersections with heavy traffic volume and you will reach the result.