Gemi kaynaklı atıkların yönetimi ve bertarafı
Management and disposal of ship generated wastes
- Tez No: 295786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında; MARPOL 73/78 sözleşmesine göre hizmet sunan Haydarpaşa Atık Alım Tesisinin hâlihazırdaki durumu araştırılmıştır. Tesise atıkların alınması, tesiste işlenmesi ve atıkların bertarafına yönelik sistem ve ekipmanlar incelenmiştir.Haydarpaşa Atık Alım Tesisinin gemi ve atık hacmiyle ilgili hâlihazırdaki verilerinin analizi yapılmıştır. Yapılan analizlere göre 2005 yılı Eylül ayı ile 2010 yılı Ocak ayı Arasındaki her atık türü için atık alınan gemi sayıları belirlenmiştir. Aylık ortalama atık hacimleri atık türleri için ayrı ayrı tespit edilmiştir. Mevcut verilere göre en yüksek hacimde Slop atığı oluşmaktadır.Bu tez çalışmasında ayrıca, mevcut gemi sayısı ve oluşan atık miktarları kullanılarak, gelecekte oluşabilecek miktarlar tahmin edilmiştir. Tahmin için Zaman Serileri Analizi modellerinden ARMA (Auto Regression Moving Average) modeli kullanılmıştır. 2010 yılının Ocak Ayından 2012 yılının Ocak aylarına yönelik tahminler yapılmıştır. Tahmini veriler liste ve grafiklerle verilmiştir. Bunun yanı sıra;2010 yılı Şubat, Mart, Nisan ayında toplanan atıkların tahmini değerlerle kıyaslanmasına ilişkin sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, according to the MARPOL 73/78 Convention providing services Haydarpasa Waste Facility has been investigated the current situation. Taking waste to the facility, facility for processing and waste disposal systems and equipment are examined.Waste Facility and the ship Haydarpasa current data about the volume of waste has been analyzed. According to the analysis of September 2005 and January 2010 between the types of waste for each waste was determined from the number of ships. Average monthly volume of waste was determined separately for each type of waste. According to data available at the highest volume of waste is slop.In this study, also using the current number of ships and the waste amounts, are estimated amounts that may occur in the future. Time Series Analysis for Prediction models, ARMA (Auto Regression Moving Average) model is used. Estimates for 2012 in January 2010 was the months of January. Estimated data lists and graphs are given. In addition, the year 2010 in February, March, April and assessments collected waste was the result of comparisons between the estimated values