Web tabanlı sözlükler kullanılarak eş anlamlılar sözlüğü oluşturma
Generating thesaurus using web based dictionaries
  1. Tez No: 295796
  2. Yazar: EREN BEKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜLER BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkçe eş anlamlılar sözlüklerini güncel ve geniş kapsamlı olarak otomatik bir şekilde hazırlayabilmektir. Bunun için daha önceden insan eli ile hazırlanan WordNet, EuroWordNet ve içerisinde Türkçe dilinin de bulunduğu BalkaNet projeleri incelenmiş, eksiklikleri gözlemlenmiştir. Bu eksiklikleri gidermek ve amaca yönelik bir eş anlamlılar sözlüğü hazırlamak için Wikipedia'nın Türkçe sürümü kullanılmıştır. Wikipedia'nın kullanılmasının öncelikli sebebi geniş kapsamlı içeriği, her gün binlerce güncelleme yapılması, yeni makale eklenmesi ve birçok dilde içeriğe sahip olmasıdır. Çalışmada eş anlamlılar sözlüğü hazırlanırken PF-IBF, TF-IDF, bağlantıların birlikte bulunması yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler detaylı bir şekilde anlatılmış, bir veri seti üzerinde üçünün de sonuçları hesaplanmış ve yorumlanmıştır. Bu örnek veri seti önce bu yöntemler ile işleme konulmuş, daha sonra 17 kişilik bir insan grubu ile de test edilerek yöntemlerin başarısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to achieve automated construction of a comprehensive and contemporary Turkish thesaurus. In this aim, manually-constructed WordNet, EuroWordNet and BalkaNet, latter of which includes the Turkish Language in it, have been reviewed and their shortcomings have been noted. The Turkish version of Wikipedia has been used to overcome these shortcomings and develop a new and enhanced Turkish thesaurus. The major reasons for using Wikipedia are its broad index, updates and inclusion of new articles, whose frequency reach thousands within a day period, and finally its availability in several languages. In this study, the method of choice was PF-IBF, TF-IDF and Link Co-occurrence. These methods have been explained in detail and applied to a dataset. In sum, this sample dataset was run by these methods and subsequently tested with responses of 17 human subjects. The efficacy of the methods has been discussed.