Design and implementation of an example semantic web based system
Anlamsal web tabanlı örnek bir tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 213122
  2. Yazar: BERNA PAKALIN GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ALP R. KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anlamsal Web mevcut Web'in gelecegi olarak betimlenmektedir. Anlamsal Web, Web içeriginin isaretlenmesini ve böylece makinaların Web üzerindeki bilgiyi otomatik isleyebilmesini, yorumlayabilmesini ve birlestirilebilmesini önermektedir. Bu tez, Anlamsal Web teknolojisi ile ilgili kapsamlı bir çalısma sunar. Anlamsal Web'in vizyonunu, mimarisini, teorisini, temel bilesenlerini ve uygulamalarını açıklar. Bu tez çalısmasında, bir üniversitenin akademik bir departmanı için Anlamsal Web tabanlı bir örnek prototip sistem tasarlanmıs ve gerçeklestirilmistir. Uygulama alanının bilgi yapısını modelleyen bir ontoloji gelistirilmis ve bu gelistirilen ontoloji OWL Web ontoloji dili kullanılarak makinaların isleyebilecegi formatta belirtilmistir. Ontoloji editörü olarak Protege kullanılmıstır. Sistem Java programlama dili kullanılarak gelistirilmistir. Gelistirilen sistemin mimarisi, kullanıcı arabirim katmanı, iç katman ve bilgi katmanı olmak üzere üç katmandan olusmaktadır. Ontoloji ve örnek veriden olusan bilgi tabanı Jena API ile islenmekte, sorgulanmakta ve kullanıcıya HTML arayüzü ile geleneksel Web tarayıcısı aracılıgıyla sunulmaktadır. Anahtar sözcükler : Anlamsal Web, Ontoloji.
Özet (Çeviri)
The Semantic Web is envisioned as the future of the current Web. The Semantic Web proposes the mark-up of Web content so that machines can automatically process, interpret and integrate information available on the Web. This thesis presents a comprehensive study of the Semantic Web technology. It explains the vision, architecture, theory, fundamental components and applications of the Semantic Web. In this thesis, an example prototype Semantic Web based system for an academic department of a university has been designed and implemented. An ontology, modelling the knowledge structure of the application domain has been developed and specified in a machine-processable format using Web Ontology Language (OWL). Protege has been used as the ontology editor. The system has been implemented using Java programming language. The architecture of the system contains three major layers, namely user interface layer, internal layer, and knowledge layer. The knowledge base of the system which consists of the ontology and the instance data has been processed, manipulated and queried by Jena API and presented to the user in HTML interface layout through a conventional Web browser.