Dolu kalıba döküm yöntemi ile hücresel metal üretimi
Production of cellular metals with lost foam
  1. Tez No: 295805
  2. Yazar: ATEŞ ÜSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hücresel Metallerin karakteristik özellikleri olan ve onları diğer malzemelerden ayıran düşük yoğunluklarıdır. Düşük yoğunluklarına karşılık sıra dışı fiziksel, mekanik, termal, akustik ve elektriksel özellikler göstermektedirler.Hücresel metaller boşluklar içermelerine rağmen dolu yapılarla kıyaslandıklarında tek bir dolu malzemenin ihtiva edemeyeceği birkaç farklı özelliği tek başlarına barındırarak ön plana çıkmaktadır.Hücresel metaller çok çeşitli üretim metotları kullanılarak üretilebilmektedir. Günümüzde hücresel metal üretimi için birçok yeni yöntem geliştirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmada sıvı eriyiklerden elde edilen hücresel metallerden bahsedilmiş, diğer yöntemler detaylandırılmamıştır.Dolu kalıba döküm erimiş metalin polistiren köpük modeli buharlaştırma esasına dayanan, hassas döküm yönteminin proses aşamalarını kolaylaştıran, birçok farklı geleneksel yönteme de alternatif olabilecek bir yöntemdir.Çalışmada teorik olarak hücresel metallerin üretim yöntemleri ve dolu kalıba döküm yöntemi incelenmiş olup, açık hücreli alüminyum hücresel metal numuneleri dolu kalıba döküm yöntemi ile üretilerek, üretilen numunelerin dolu hacimlere göre ağırlık farkları, basma dayanımları ve deformasyon oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cellular metals differ from the other materials with low density which is their characteristic property. Besides their low density they show unusual physical, mechanical, thermal, acoustic and electrical properties.Even tough they have lots of pores, when cellular materials compared with solid materials they can show a unique combination of several properties that can not be obtained in one conventional material at the same time.There are several kinds of production methods for cellular materials. Nowadays there are lots of researches done for new production methods. In this study especially the production of cellular metals from molten metal methods described.Lost foam process which basis on evaporating the polystyrene foam model reduces the process steps of investment casting and can be an alternative method to many production methods.In this study process methods for cellular metals are studied theoretical and open cell aluminum produced with lost foam method. After production weight differences, % deformations and stiffness volumes are calculated.