Evaporatör ve kondenserlerde içten yivli boru kullanılmasının avantajları ve dezavantajlarının incelenmesi
The analysis of advantages and disadvantages in using inner grooved tubes in evaporators and condensers
  1. Tez No: 295806
  2. Yazar: LEVENT CERAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA BURCU TÜMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İçten yivli bakır borular yaygın olarak iklimlendirme uygulamalarında, su ve hava soğutmalı eşanjörlerde, ısı pompası uygulamalarında ve dx bataryalarında kullanılmaktadırlar.Evaporatör ve kondenser ünitelerinde içten yivli bakır boru kullanılmasındaki en önemli avantaj, soğutucu akışkan tarafı ısı transfer katsayısının düz borulu ünitelere göre artmasıdır.Böylelikle aynı boru boyuna ait içten yivli borulu ünite ile düz borulu ünite karşılaştırıldığı zaman, değişik soğutucu akışkanlar için, değişik şartlarda ısı transfer katsayısının yükselmesi, toplam ısı transfer katsayısını yükseltmekte ve aynı zamanda ürünün kapasitesini yükseltmektedir.Buna karşın yiv özelliklerine ve kullanılan soğutucu akışkanlara göre soğutucu akışkan tarafı basınç kaybının artması, karşılaşılan en önemli dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda yapılan literatür araştırmaları, içten yivli boru içerisinde yoğuşma, buharlaşma ve basınç düşümü olarak üçe ayrılmıştır.Bu tez çalışması literatürde yapılan tek boru boyunca içten yivli (grooved) borularda oluşan yoğuşma ve buharlaşma araştırmalarından farklı olarak R 404-A gazı ile çalışan içten yivli bakır borulu üretilmiş evaporatör ve kondenser ünitelerinin, düz (smooth) bakır borulu ünitelere göre değişik şartlarda avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesini amaçlamaktadır.Bu farklılıkları belirlemek için belirlenen evaporatör ve kondenser üniteleri değişik şartlarda, farklı içten yivli boru tiplerinde, hem teorik olarak hem de deneysel olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Inner grooved copper tubes are widely used in air conditioning applications, water and air cooled heat exchangers, heat pump applications and DX coils.The increase of heat transfer coefficient in refrigerant side comparing to smooth tubes, is the most important advantage in using inner grooved copper tubes in evaporator and condenser units.Thus, when comparing units with inner grooved and smooth tubes, the increase in heat transfer coefficient for different refrigerants and conditions leads to increase in total heat transfer coefficient and also product capacity.However, the fluid side pressure drop increase in respect of groove characteristics and used refrigerant, is the most important disadvantage faced in inner grooved tube applications. The literature researches carried out on this issue, are divided into 3 parts as condensation, evaporation and pressure drop in inner grooved tubes.As to be different from the other studies in literature on condensation and evaporation in inner grooved tubes carried out through a single tube, this study aims to determine advantages and disadvantages of R404-A employed evaporator and condenser units with inner grooved tubes comparing to the ones with smooth tubes, under varied conditions.In order to determine these differences under varied conditions in respect of various inner grooved tubes, the designated evaporator and condenser units will be analyzed theoretically and also in an experimental way.