Havza planlama ve yönetiminde yöntem arayışı: Meriç-Ergene havzası örneği
A methodology research on river basin planning and management: Case study Meriç-Ergene River basin
  1. Tez No: 295812
  2. Yazar: GÜL TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AYSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ekosistemin canlı ve cansız ögelerinin birbirleri ile etkileşim içinde olduğu, yaşam ortamında meydana gelen değişikliğin sistemi, dolayısıyla tüm ögeleri etkilediği olgusunun ekolojik araştırmalar sonucu kabul edilmesi, insan merkezli yaklaşımlardan doğa merkezli yaklaşıma biraz daha yaklaşan bir geçiş sağlamıştır. 1980'lerde benimsenen `sürdürülebilirlik' ilkesinden hareketle `bütünleşmiş' (integrated) yönetim ve planlama konuları gündeme gelmiştir. Bu bağlamda doğal kaynak planlama ve yönetimi için akarsu havzaları ölçeği benimsenmiştir.Bu çalışmada, havza planlarının planlama sistematiği içerisinde tanımlanması ve havza planlama ve yönetimine ilişkin yöntem önerisi geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Kavramsal açıklamalar, yaklaşımların irdelenmesi sonucu elde edilen bulgular, havza planlama ve yönetiminde bir yöntem önerisinde bulunabilmek üzere Meriç-Ergene Havzası örneğinde değerlendirilmiştir.Bu değerlendirme sonucunda, arazi kullanım kriterlerinin belirlenmesinde bir çerçeve sunmak üzere bir yöntem önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the ecological researches the facts that, the organic and inorganic elements of the ecosystem are all related and the changes happening in the living spaces affects the system, accordingly the whole elements, are accepted. Related with this fact the approaches changed from human centered into nature centered. The ?sustainability? principle is adopted among 1980?s and since than integrated management and planning subjects are current issues. Related with this issues, planning and management of natural sources in river basin scale is studied in this thesis.It is aimed to develop a method of basin planning and management describing the basin plans in the planning system. The conceptual explanations and the findings are evaluated acquired Meriç-Ergene Basin centered study.As the result of the evaluation, a method is developed according to identify the criteria of land use.