The Use of geographic information systems (G.I.S) in water resources research and management
Su kaynaklarının araştırılması ve yönetiminde coğrafi bilgi sistemlerinin (G.I.S)kullanılması
  1. Tez No: 50203
  2. Yazar: OKAN FISTIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Su kaynaklan yönetiminde mevcut etkenlerin karmaşıklığı, bu etkenlerin içerdiği belirsizlik ve amaçların çeşitliliği, planlama ve yönetim kararlarının oluşturulmasında planlamacıları yoğun bir biçimde model kurma yoluna itmiştir. Kurulan bu modeller, hidrolojik süreçlere etki eden parametrelerin alansal değişkenlikleri nedeniyle yetersiz kalmakta; ancak son yıllarda bu sorun Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) adı verilen yeni teknolojiler sayesinde bir ölçüde giderilebilmiştir. Sunulan çalışma CBS'nin temel özelliklerini tanıtmanın yamsıra bu sistemlerin su kaynaklarında kullanılabilirliklerini irdelemektedir. Çalışmada, su kaynaklarındaki mevcut CBS uygulamaları tanıtılmış, örnek bir uygulama üzerinde sistem ihtiyaçları, teknik avantajları ve veri gereksinimleri açıklanmaya çalışılmıştır. Örnek uygulamada, erozyon ve erozyon kaynaklı kirlilik kaynaklannın CBS destekli bir yöntemle tesbitine çalışılmıştır. Bunun için su erozyonunun tahmin edilmesinde yaygın bir biçimde kullanılan Universal Toprak Kaybı Eşitliği (ÜSLE) denkleminin CBS ile entegrasyonu sağlanmış; örnek bir havza üzerinde erozyon, sediment yükleri ve buna bağlı organik N yükleri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde ÜSLE denkleminin parametrelerine ilişkin yeterli alansal verilerin bulunmaması nedeniyle çalışma fiktif bir havza üzerinde gerçeHeştirilmiştir. Dolayısıyla çalışma, CBS katkısıyla model çalışmalarında hızlı ve etkin bir yöntem geliştirmeyi ve yeterli verilerin mevcut olması halinde gerçek bir havzada çalışmaların hangi aşamaları içermesi gerektiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, ÜSLE denklem parametreleri ilgili haritaların sayısallaştuılmasıyla elde edilmiş ve bu parametreler CBS ortamında ÜSLE modeline girdi olarak sokulmuştur. ÜSLE modelinden elde edilen alt havzaların erozyon ve sediment yükleri, sedimentle birlikte taşınan organik N miktarlarının hesaplanması için geliştirilen azot taşınım modelinde kullanılmıştır. Bu hesaplamaların tümü CBS ortamında gerçeHestirilmiş dolayısıyla parametrelerin alansal dağılımları göz önüne alınabilmiştir. Sonuç olarak havzanın toplam erozyon, sediment yükleri ve buna bağlı organik N yüklerinin alansal dağtlımlan elde edilmiştir. Uygulama CBS'nin, su kaynaklannın planlanmasında yeterli alansal verilerin mevcut olması halinde etkin bir kullanım alanı bulabileceğini ve CBS'nin alansal analizlerde ne derece önemli rol oynadığını göstermektedir. lî
Özet (Çeviri)
The complexity and uncertainty of management objectives and parameters involved in water resources management have led planners to consult intensively to mathematical models in the description of natural phenomena. However, such models are often found to be deficient due to the spatial variation of model parameters and inputs. Recently, a new technology called“the Geographic Information Systems”or GIS has been developed to effectively solve this problem. The technique has found a wide area of application in water resources planning and management as well as in various other fields where the spatial distribution of effective parameters is significant The study presented introduces various characteristics of GIS and discusses its applicability in water resources engineering. Current GIS applications are presented together with the case of erosion and erosion based pollution identification, pointing out to advantages of the technique, requirements for its application, and various types of information that GIS can process. For the case of erosion and erosion based pollution identification, GIS and USLE (Universal Soil Loss Equation) are integrated. USLE is a method which is used widely to determine soil loss in a small watershed. Due to the lack of sufficient spatial information in Turkey, the case study is carried out on a demonstrative basin. Basically, it is aimed in the study to develop a methodology which can be applied to a real basin if sufficient date are available. The parameters (R, K, LS, C, P) that USLE requires for soil loss estimation are derived in digital format by digitizing associate paper maps. The soil losses are computed by the USLE model where the manipulations of each digital-parameter-layer are realized in the GIS domain. Organic N pollution, which is transported by clay particles in sediment, is estimated by applying the enrichment concept of contaminants to sediment yield computed by USLE. As a result spatial distributions of erosion and organic N in the demonstration basin are obtained by using GIS functions. The case study has shown that GIS is a very powerful tool for analyzing the spatial properties of basin management components so that the best management decisions and practices can be obtained. On the other hand, the presented work has also deliniated the fact that the use of GIS at the most efficient level requires sufficient and suitable databases and an understanding of GIS system capabilities. Ill