Konut dış mekanlarının kentsel bütünlük açısından değerlendirilmesi: İstanbul -Bakırköy örneği
The evaluation of residential exterior spaces interms of urban integrity: Example of Istanbul-Bakirköy
  1. Tez No: 295844
  2. Yazar: NİLGÜN IŞIL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı dönemlerde sosyal, ekonomik, kentsel ve siyasi politikalar ile oluşmuş kent parçalarından seçilen örnek alanların mekansal değişimlerini, taban alanı (doluluk-boşluk), yapı yoğunluk, ulaşım ve açık alan analizleri ile inceleyerek kentsel dokuda bütünlük açısından etkisini değerlendirmektir.Çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın amaç- kapsam ve yöntemi belirtildikten sonra ikinci bölümünde, kentsel doku ve kentsel dış mekan kavramları ilişkisi tanımlanmaktadır. Üçüncü bölümde cumhuriyet öncesi ve sonrasında konut dış mekanlarının hangi politikalara bağlı olarak değiştiği ve kentsel doku üzerindeki etkileri incelenmektedir. Dördüncü bölümde çalışma alanı üzerinde farklı dönemlerdeki politikaların konut dış mekanlarına yansıması ve buna bağlı olarak kentsel doku üzerindeki bütünlük açısından etkileri analizlerle incelenerek değerlenmiştir. Beşinci bölümde ise genel sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır.Buna göre ikinci bölümde araştırılan kentsel dış mekan ve kent dokusunun kavramsal boyutu, birbiriyle ilişkisi, üçüncü bölümde İstanbul örneği üzerinden farklı dönemlerdeki politikalara bağlı olarak gerçekleşen değişimi ile değerlendirilmiştir. Araştırma alanı olan İstanbul-Bakırköy ilçesinde bu farklı dönemlerde oluşan kent parçaları içerisinden seçilen örnek konut alanları dış mekanlarının, politikalara bağlı olarak değişimi analizlerle ortaya konmuş ve kentsel doku ile olan ilişkisi ve etkileri irdelendirilmiştir. Buna bağlı olarak sosyal ve fiziksel anlamda birbiriyle ilişkisi olmayan konut dış mekanlarının, kontrolsüz mekansal yayılma ile bu özelliğini daha da artırarak, günümüzde oluşturdukları kentsel parçalar arasında kültürel, sosyal, ekonomik ve mekansal olarak da bağlantının olmadığı bir doku oluşturdukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, different periods of social, economic, and political policies in urban areas formed by the example of spatial changes in selected parts of the city, the base area (occupancy-space), building density, transportation and open space in urban analysis and review to evaluate the effect of tissue integrity.In the first part of the aim-After you specify the scope and method of the second section, described the relationship between urban fabric and urban outdoor concepts. In the third part of urban outdoor spaces before and after the republic, which varied depending on the policies and their effects on urban tissue examined. The fourth section, the outer housing policies in different periods over the study area attractions, and consequently, the urban fabric in terms of integrity on the analysis by examining the effects of exchnage rates. İn the fifth chapter, and the overall results are evaluated.Accordingly, the second part, investigated the conceptual dimension of urban outdoor and urban fabric, the relationship between each other, through the example of the third section of İstanbul took places in different periods depending on Exchange of policies are evaluated. Bakırköy district of İstanbul at different times of the research area of the sample selected from residential areas outside the urban parts of spaces, depending on the change in the policies set forth in analysis and its relationship with the urban tissue and the effects examined. Accordingly, the relation between social and non-residential outdoor spaces in the physical sense, this feature further increases with the uncontrolled spread of spatial, urban parts formed today between the cultural, social, economic and spatial concluded that the connection that they create a texture.