1-(hidroksi)-4-(karboksimetoksi) tiyokzanton fotobaşlatıcısının sentezi ve fotopolimerizasyondaki etkinliğinin incelenmesi
The synthesis of 1-hydroxy-4-(carboxymethoxy) thioxantone as photoinitiator and investigation of photoinitiation efficiency
  1. Tez No: 295849
  2. Yazar: CANAN ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
UV ile sertleştirme yöntemlerinde ve fotopolimerizasyonda en önemli bileşenlerinden biri UV ışık ile etkileşerek başlatıcı radikalleri üreten fotobaşlatıcılardır. Fotobaşlatıcılar, radikaloluşturma mekanizmalarına göre I.Tip ve II.Tip fotobaşlatıcılar olmak üzere iki ayrı sınıfa ayrılır. I.Tip fotobaşlatıcılar, radikal vermek üzere doğrudan fotoparçalanmaya uğrayan, çeşitli fonksiyonel gruplar içeren aromatik karbonil bileşikleridir.II.Tip fotobaşlatıcılar uyarılmış triplet halde, bir başka molekülden (yardımcı başlatıcı) H abstrakte ederek başlatıcı radikalleri oluşturan moleküllerdir. Tek bileşenli II. Tip fotobaşlatıcılar olarak, tiyokzanton türevi fotobaşlatıcılar görünür bölgeye yakın absorpsiyon karakterlerine sahip olmaları ve istenilen substitüentlerin basit bir birleşme reaksiyonu ile tiyokzanton yapısına bağlanabilmeleri nedeniyle tercih edilirler.COOH) tek bileşenli II. Tip başlatıcı olan tiyokzanton türevi fotobaşlatıcı 1-Hidroksi-4-(karboksimetoksi) Tiyokzanton (TX-HCM) sentezlendi ve akrilatların fotopolimerizasyonundaki etkinliği incelendi.
Özet (Çeviri)
Photoinitiators, are used to start a radical photoinduced polymerization reaction upon exposure to UV light, have been known to play one of the most important roles in reaching high conversions of the monomer. Photoinitiated radical polymerization may be initiated by both ?- cleavage (type I) and H-abstraction (type II) intiators.Type II photoinitiators are a second class of photoinitiators and are based on compounds whose triplet excited states are reacted with hydrogen donors thereby producing an initiating radical. Because the initiation is based on bimolecular reaction, they are generally slower than Type I photoinitiators which are based on unimolecular formation of radicals. Benzophenone (BP) and thioxanthone (TX) are well known type II photoinitiators for the radiation curing of coatings, printing inks etc.Thioxanthone derivatives are prefered as one component Type II initiators due to their UV absorption is near the visible region and their easy shynthesis methods.In this study, as a continuing interest in synthesizing novel photoinitiators, 1-Hydroxy-4(carboxymethoxy) Thioxanthone (TX-HCM) was synthesized as novel one component initiator and the photoinitiation efficiency of TX-HCM was investigated.