Türkçe içeriklerden otomatik etiket bulutu oluşturma
Automatic tag cloud generation from Turkish contents
- Tez No: 295864
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU DİRİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilgi teknolojileri ve internetin gelişmesiyle şekillenen iletişim ortamı, her geçen gün daha da yoğun bir bilgi trafiği ile karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Bilginin zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde paylaşılabilmesi de beraberinde bilgi kirliliğini getirmektedir. Bu konularda yapılan çalışmalarda, kişilerin ihtiyaç duydukları, değerli, güvenilir ve güncel bilgiye ulaşmaları hedeflenmektedir. Yapısal olmayan verilerin işlendiği Metin Madenciliğinde, bilgisayar destekli metin analizi yapılarak yüksek kalitede bilgi elde edilmesi sağlanmaktadır. Metin özetlerinin çıkarılması ve dokümanların etiketlenmesi gibi işlemler sayesinde, kullanıcılar bilgiye daha rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. Etiket Bulutları, kelimelerin farklı yazı biçimlerinde sunulduğu ağırlıklı listelerdir. Bu görsel erişim araçları metin madenciliği tekniklerinden faydalanarak, kullanıcıları internet ortamında sunulan bilgilere yönlendirir. Gazetelerin internet sitelerinden günlük haberleri okumak, internetin en yaygın kullanım alanlarından birisidir. Genel olarak kullanıcılar gündemi, tercih ettikleri tek bir haber kaynağından takip ederler. Ancak basılı ortamda yayınlanmayan düşük öneme sahip çok sayıda haber, gazetelerin internet sitelerinde kendilerine yer bulmakta ve bilgi kirliliği oluşturmaktadır. Bu ve benzeri sorunların ortaya çıkardığı ihtiyaçlar göz önüne alınarak, bu çalışmada, bilgiye erişim sistemleri, metin madenciliği ve etiket bulutları konularında araştırma yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, internet ortamındaki günlük haberlere erişimi daha işlevsel hale getiren Gündem Bulutu adında bir haber derleme ve erişim aracı geliştirilmiştir. Bu sistem yayınlanan yeni içerikleri sürekli takip ederek derlemi anlık olarak güncellemektedir. Toplanan haber içerikleri Türkçe diline özgü analiz edilmekte ve otomatik oluşturulan bir etiket bulutu gösteriminde kullanıcıya sunulmaktadır. Böylece farklı gazetelerde yayınlanan aynı konulu haberlere tek bir noktadan erişmek mümkün olmuş ve gündemin takip edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every day we are faced with an intense traffic of information that is caused by the communication medium, shaping by the growth and development of information technologies and the Internet. Information pollution is posed by the time and location independent sharing of information. Studies on these issues aim to provide the needed, valuable, reliable and updated information to the people. Text Mining works on unstructured data to achieve high-quality information by using computer-aided text analysis. Users can access to information in a more comfortable way by the help of text summarization, information extraction and document tagging operations. Tag clouds are visual weighted lists composed of words, presented in different fonts and positions. These visual tools direct users to the information provided on the internet by taking advantage of text mining techniques. One of the most common uses of Internet is reading daily news from the newspaper sites. Generally the users prefer to follow the agenda from a single news source. But a large number of unimportant news items that are not published in newspaper printed version, find place for themselves on internet sites and cause information pollution. Considering the needs posed by these and other problems, a research on information retrieval systems, text mining and tag clouds, has been made in this study. With the aid of gathered information, a news compilation and retrieval tool called Agenda Cloud is developed, which makes it more functional to access news on the Internet. The system updates the compilation by tracking the newly published content continuously. The collected news contents are analyzed according to Turkish language and they are presented to the user by means of an automatically generated tag cloud. As an outcome of this study, it has been possible to follow the agenda and to access to similar news published in different newspapers from a single point.