4708 sayılı Yapı Denetim Kanununun denetimdeki verimliliği
Efficiency of 4708 numbered Law About Construction Control in building control
  1. Tez No: 295865
  2. Yazar: ELÇİN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizdeki imar ve yapılaşma faaliyetlerinin denetimi ile ilgili geçmişten bugüne süre gelen uygulamalar içerisinde dönüm noktası olarak kabul edilebilecek ve yapıda can ve mal güvenliğini sağlamak, yapıların imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun kalitede yapılması için yapı denetimine ilişkin yöntem ve esasların düzenlenmesi amacı ile 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun yürürlüğe alınmıştır. Bu çalışmada, dünyadaki gelişmiş örneklerle büyük benzerlikler taşıyan ve denetim sisteminde yüksek standartta bir uygulamayı hedefleyen bu yasa çerçevesinde yapılan denetim faaliyetinin ne derece etkin ve verimli olabildiği, yasa öncesi döneme kıyasla getirdiği denetim avantajı ile bunların yapı kalitesine etkisinin incelenmesi ve mevcut durumun belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca uygulamada yasanın eksik veya aksayan yönlerinin ortaya konarak daha verimli bir denetim faaliyetinin ne şekilde yapılabileceğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yürütülmüş olan çalışmalarda derinlemesine bir kaynak araştırması sonrasında, denetim şirketleri ve yapı müteahhitleri ile anket çalışmaları yapılmıştır. Bununla birlikte belediye arşivleri incelenmiş, elde edilen veriler ışığında yapı üretim ve denetim sürecinin mevzuata ne ölçüde uygun olduğu yasa öncesi döneme kıyasla ortaya konulmuştur. Literatür araştırması, anket çalışmaları ve arşiv incelemelerinden elde edilen veriler, kendi içlerinde ve birbirlerine kıyasla değerlendirilmiştir.Çalışmalar ortaya koymuştur ki, 4708 Sayılı Yasa ile getirilen sistem imar mevzuatında yapılmış köklü düzenlemelerden biri olup etkin ve verimli denetimde önemli iyileşmelere yol açmıştır. Ancak denetim mühendislerinin yeterliliği, yapı ustaları gibi meslek mensuplarının sertifikasyonu, sürekli denetim hususlarında eksik ve aksayan yönleri ile henüz istenen seviyeye ulaşmadığı da söylenmelidir. Daha verimli bir yapı denetimi için yapılması gereken düzenlemeler noktasında sigorta, kamu yapılarının denetiminin yasa kapsamına alınması, kalite yönetimi vb. önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
4708 numbered Law About Construction Control is accepted as a milestone in control and supervision of construction works. With this new regulation, not only ensuring the security of life and property but also construction of buildings in accordance with development plans, scientific, artistic and health-related rules are aimed. Principles and procedures about construction control system are regulated by this law. The Law About Construction Control, which has many similarities with the advanced examples in the world, aims a high standard of practice within the control system. In this study, within the framework of this law, to what extent the construction controlling activity is effective and efficient, the advantage occurred in construction control system compared to the period before the law and effects of these on the quality of buildings are investigated, besides determining existing situation. Additionally, by presentation of what aspects of law practice missing or failing, what can be done for more effective controlling activity is aimed to be determined. In the studies conducted, to evaluate all aspects of new construction control system, interviews and surveys were conducted with controlling companies and contractors in order to find out, if any, improvements in performance and quality, on the basis of statistical data. In the research and studies, as a result of in-depth resource review, interview and surveys have been conducted with corporate parties and contractors taking part in practice. Besides, municipal archives were examined and in the light of obtained data, to what extend the building production and inspection process is in accordance with regulations was introduced with respect to the before-the-law period. Data obtained from literature review, surveys and archive investigations were assessed by comparing within themselves and each other.Studies have revealed that, the system brought by 4708 numbered law is one of the well established regulations about construction works, which has led to significant improvements in effective and efficient control. However, it is also have to be remarked that, within failing aspects such as qualification of controlling engineers, certification of professionals such as construction workers, continuous controlling desired level has not been reached yet. Suggestions were made about regulations to be done to obtain more efficient construction control, such as covering construction control of public buildings by the law, practicing insurance and quality management etc.