Sintine sularının elektrokimyasal olarak arıtılabilirliğinin araştırılması
Research of bilge water treatablity by electrochemical processes
  1. Tez No: 295873
  2. Yazar: KÜBRA ULUCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Deniz taşımacılığının artması beraberinde deniz araçlarından kaynaklanan kirlilik problemini gündeme getirmiştir. Bu kirliliğin temel kaynaklarından birisi de içeriğinde yüksek oranda petrol türevi, yağ ve hidrokarbon bulunduran sintine sularıdır. Sintine sularına deniz sularının karışması nedeni ile bu tip atıksuların klorür içeriği ve dolayısıyla iletkenliği de oldukça yüksektir. Bu özellik sintine sularının elektrokimyasal arıtılabilirliği için bir avantaj oluşturmaktadır. Yüksek iletkenlik, akım şiddetinin artmasına, voltajın ve enerji maliyetinin düşmesine yol açar. Diğer taraftan elektrokimyasal arıtma yöntemleri ile fazladan kimyasal madde tüketimi engellenerek klasik kimyasal arıtma yöntemlerine göre bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu çalışmada sintine sularının elektrokoagülasyon/elektroflotasyon prosesleri ile ve ayrıca dolaylı elektrooksidasyon yöntemi olan elektrofenton prosesi ile arıtımı incelenmiştir. Elektrokoagülasyon ve elektroflotasyon proseslerinde alüminyum ve demir elektrotların performansları karşılaştırıldığında, 7,5 mA/cm2 akım yoğunluğunda 10 dakika gibi kısa bir sürede alüminyum elektrotların kullanımı ile elde edilen KOİ (%64,8) ve yağ-gres (%57) giderimlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Belirlenen optimum şartlar ile gerçekleştirilen sürekli sistemde ise ortalama KOİ ve yağ-gres giderim verimleri sırasıyla %56,9 ve %49,1 olarak belirlenmiştir. Elektrofenton prosesinde ise 5000 mg H2O2/L, 6,80 mA/cm2 akım yoğunluğu ve 10 dakikalık temas süresinde optimum KOİ ve yağ-gres giderim verimleri sırasıyla %71 ve %69 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing in sea transport, marine pollution problems caused by vehicles have been noted. One of the main source of this pollution is the bilge water, which contains petroleum, oil and hydrocarbon in high concentration. Due to the contamination of sea water to the bilge water, it also contains in high content of chloride, and therefore it is high in conductivity. This feature is an advantage for treatablity of bilge water with electrochemical processes. High conductivity leads to increasement of current intensity and decreasing in voltage and energy costs. On the other hand, with the opposite of conventional chemical treatment, treating with electrochemical methods can be avoide extra consumption of chemicals. In this study, treatment of bilge water with electrocoagulation/electroflotation and also with electrofenton, which is one of the indirect electrooxidation prosesses is investigated. Compared iron to aluminum electrodes in electrocoagulation and electrofenton processes, with 7,5 mA/cm2 of current density in 10 minutes, 64.8% of COD and %57 of oil-grease removal with aluminum electrodes showed that they are more effective than iron electrodes. By applying the optimum conditions to a continuous feed reactor,it is noted that the removal of average COD removal rate is 56,9% and average oil-grease removal rate is 49,1%. With 5000 mg H2O2/L and 6,80 mA/cm2 of current density in electrofenton process, after 10 minutes 71% and 69% of removal rates in COD and oil-gres are obtained, respectively.