Mersin ili Taşucu Limanı'ndan örneklenen sintine sularının kirlilik açısından değerlendirilmesi
Evaluation in terms of pollution bilge waters taken from Mersi̇n Taşucu port
- Tez No: 846859
- Danışmanlar: PROF. DR. FERBAL ÖZKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Deniz yolu ile yapılan taşımacılığın artması sonucu, gemilerin oluşturduğu deniz kirliliği problemi, son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmada, gemi sintine sularının deniz kirliliği yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mersin Taşucu Limanı'nda bulunan iki farklı gemiye ait sintine suyu örnekleri alınarak pH, renk, toplam azot, toplam fosfor, askıda katı madde (AKM), hidrokarbon yağ indeksi (HYİ), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ), yüzey aktif madde analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Su kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde belirtilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Gemi 1 ve Gemi 2 'den alınan Sintine suyu örneklerinin analiz değerleri sırasıyla AKM 472 mg/L-1812 mg/L; HYİ 110,6-138,8 mg/L; KOİ 8870,4-17369,6 mg/L; BOİ 1606,4 -3881,1 mg/L olarak belirlenmiştir. Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nin derin deşarjı için verdiği Tablo'ya göre AKM 350 mg/L, yağ-gres 15 mg/L, KOİ 400 mg/L ve BOİ 250 mg/L sınırlarındadır. Bu çalışmada elde edilen değerlerin, istenilen sınırlardan fazla olduğu ve sintine suların doğrudan denize boşaltılmaması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of marine pollution caused by ships has become very important in recent years as a result of the increase in maritime transportation. This study aimed to evaluate ship bilge water in terms of marine pollution. Bilge water samples of two different ships in Mersin Taşucu Port were taken to determine pH, color, total nitrogen, total phosphorus, suspended solids (SS), hydrocarbon oil index (HOI), chemical oxygen demand (COD), biological oxygen demand (BOD), surfactant analyzes were performed. The results obtained were compared with the values specified in the Water Pollution Control Regulation. Analysis values of Bilge water samples taken from Ship 1 and Ship 2 are respectively SS 472 mg/L-812 mg/L; HOI 110.6-138.8 mg/L; COD 8870.4-17369.6 mg/L; BOD 1606.4 to 3881.1 mg/L were determined. According to the Table given by the Water Pollution Control Regulation for deep discharge, the limits are SS 350 mg/L, oil-grease 15 mg/L, COD 400 mg/L and BOD 250 mg/L. It was determined that the values obtained in this study were higher than the desired limits and bilge water should not be discharged directly into the sea.