Gemi atık sularının yeni bir tür fenton (enzimatik fenton) ile arıtılması
Ship waste water treatment with a new kind of fenton (enzymatic fenton)
  1. Tez No: 418806
  2. Yazar: NAGİHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gemi atık suları sintine suyu, balast suyu, kirli balast suyu, slop, slaç ve evsel nitelikli atık sularıdır (MARPOL 73/78 EK-I). Limanlarımızdaki atık kabul tesisleri farklı nitelikte ve farklı kapasitede olup, büyük bir bölümü sintine ve balast suyunun alınmasına yöneliktir. Arıtma yapılmayan bu atık kabul tesislerinde; sintine suları gemilerden alınıp, karadaki tanklara taşınmakta; sintine suyu içindeki yağ ve su tanklarda dinlendirilerek ayrıştırılmaktadır. Ayrıştırılan sintine suyunun yağı özel sektör kuruluşlarına satılmakta, suyu ise denize dökülmektedir. Bu çalışmada Haydarpaşa atık toplama tesisinden alınan gemi atık sularının arıtımı için bir İleri Oksidasyon Yöntemi olan Klasik Fenton ile yeni bir tür Enzimatik Fenton uygulanmış ve her iki yönteme ait arıtım sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla sabit karışım hızı ve sabit sıcaklıkta, farklı pH değerlerinde (pH 3-5) demir (II)iyonu/hidrojen peroksit, demir (II) iyonu/Lakkaz enzimi oranları değiştirilerek kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), bulanıklık, renk ve çamurdaki toplam organik karbon (TOK) değişimleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda enzimatik fenton yönteminde en iyi arıtımın pH 5'te olduğu ve minimum (200 mg/L) hidrojen peroksit ve lakkaz enzimi kullanarak maksimum (% 98,5) arıtım elde edildiği belirlenmiştir. Ayrıca uygulanan bu yeni fenton (enzimatik fenton) yönteminde arıtma çamurundaki toplam organik karbon değerinin de klasik fentonun aksine oldukça düşük (% 0,26) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ship wastewater is the general term of bilge water, ballast water, contaminated ballast water, slops, sludge and domestic waste water (MARPOL 73/78 ANNEX-I). Although, the port wastewater reception facilities in our country are in different qualities and different capacities, a large portion is directed to collect bilge and ballast water. In these wastewater reception facilities where no treatment are carried out, bilge water collected from ships is carried into tanks located on land and the oil and water in the bilge water is separated in the purifier tank. The oil separated from bilge water is sold to the private sector while the water is pumped into the marine environment. In this study, the ship wastewater that was taken from Haydarpaşa waste management facility was treatment in the range of pH 3-5 with classic Fenton and new kind of Fenton (enzymatic Fenton), and then the treatment results are compared. At a constant mixture speed and temperature chemical oxygen demand (COD), turbidity, color and total organic carbon (TOC) values were investigated by changing the ratio of Fe +2 / H2O2, Fe +2 / laccase enzyme. As a result of enzymatic Fenton method the best treatment quality is obtained at pH 5 and using minimum (200 mg / L) H2O2 and laccase enzymes 98.5% treatment was obtained. In addition, using this new Fenton (Enzymatic Fenton) method the total organic carbon concentration is quite low (0.26%) when compared with the classical Fenton method.