Yüksek çözünürlük gösteren 3,4-dimetoksitiyofenol sübstitüe ftalosiyaninlerin sentezi, fotofiziksel ve fotokimyasal çalışmaları
Highly soluble 3,4-(dimethoxyphenylthio) substituted phthalocyanines: Synthesis, photophysical and photochemical studies
  1. Tez No: 295886
  2. Yazar: CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Porfirinler gibi tetrapirol türevi olan ftalosiyaninler, genellikle ftalonitril, ftalik anhidrit, ftalimit veya bunların substitüsyon ürünleri ile metal tuzları arasındaki reaksiyonlardan elde edilirler. Ftalosiyaninlerin (Pc) orijinal adı Yunancadaki mineral yağı anlamındaki naphtha ve koyu mavi anlamındaki cyanine kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.Tamamen sentetik maddeler olan ftalosiyaninlerin boyar madde ve pigment olarak kullanılmasının yanında optik veri depolama, gaz sensör, kataliz, sıvı kristal ve fotoalgılayıcı olarak pek çok alanda uygulaması mevcuttur.Yüksek lisans tez konusu olan bu çalışmada, ilk aşamada çözünebilen yeni ftalonitril ve bu ftalonitrilin çözünebilen metal tuzları olarak metalsiz, çinko, okso-titanyum(IV) ve nikel ftalosiyanin türevleri sentezlenmiştir. Bu yeni bileşiklerin karakterizasyonu FT-IR, 1H-NMR, elektronik spektroskopi ve kütle spektroskopisi ile yapılmıştır. Genel eğilim olarak bu bileşiklerin DMSO da floresans yaşam süreleri, fotodegredasyon ve singlet oksijen kuantum verimleri tanımlandı. Ayrıca okso-titanyum(IV) ve çinko ftalosiyaninler için metalin fotofiziksel ve fotokimyasal etkisi ile PDT özellikleri rapor edildi.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines generally can be synthesized by the reaction of metal salts with phthalonitrile, phthalic, phthalimide or their substituted products like porphyrins. The word ?phthalocyanine? is derived from the combination of Greek words ?naphta and cyanine?.Phthalocyanines that are completely synthetic materials are used in optic data collection, gas sensor, catalyst, liquid crystal and photosensitizer as well as dyes and pigments.In this project master of science thesis issue, the synthesis of a new phthalonitrile and its soluble metal free, zinc, oxo-titanium (IV) and nickel phthalocyanine derivatives are reported for the first time. The new compounds have been characterized by elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, electronic spectroscopies and mass spectra. General trends are described for fluorescence lifetimes, photodegradation and singlet oxygen quantum yields of these compounds in dimethylsulfoxide (DMSO). The effects of the metal on the photophysical and photochemical parameters with PDT properties for the oxo-titanium (IV) and zinc phthalocyanines are also reported.