Bir tankerin orta kesit boyutlandırması ve sonlu elemanlar yöntemine dayalı boyuna mukavemet değerlendirmesi
Midship scatling of a tanker ship and longitudinal strength assessment based on finite element method
  1. Tez No: 295898
  2. Yazar: NURBAKİ BAYKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tezin amacı, gemi inşaatı hesaplamalarında uyulması gereken mühendislik prensipleri, kuralları ve proje denetim kurumları olan Loyd kuralları temel alınarak, bir tankerin çalışma hayatı boyunca karşılaşabileceği durumlar ön görülerek, teknenin sıfırdan yapısal dizaynı yapılması ve mukavemet hesaplarının gerçekleştirilmesidir.Bu çalışmada bir tankerin yapısal konfigürasyonu ortaya çıkarılmıştır. Bu konfigürasyon baz alınarak Norveç Klas Kuruluşu'nun (DNV) boyutlandırma kurallarına göre orta kesit mukavemet elemanları boyutlandırılmış, burkulma kontrolü yapılmıştır. Fransız Klas Kuruluşu'nun (BV) yazılımı olan Mars 2000 ile nihai mukavemet (ultimate strength) kontrolü yapılmıştır.Boyuna mukavemet hesaplamalarını gerçekleştirebilmek için, paket programı Maxsurf ile bir tanker dizaynı yapılmış ve endazesi çıkarılmıştır. Kargo durumu göz önüne alınarak ağırlık dağılımı yapılmış ve boyuna mukavemet hesapları gerçekleştirilmiştir. Gemi boyunca eğilime momenti ve kesme kuvveti dağılımı elde edilmiştir.Orta kesiti boyutlandırılan tankerin paralel gövde geometrisinin yapısal dengi Ansys'de modellenmiş ve kargo durumuna göre elde edilen eğime momenti ve kesme kuvveti modele uygulanarak sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi sonuçları ile loyd kurallarından elde edilen değerler arasındaki ilişki gösterilmiştir. Böylece sonlu elemanlar yöntemi ile mukavemet değerlendirmesi tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to create the structural design of a ship and to perform strength calculations based on engineering principles, rules in naval architecture and on classification rules of class societies by considering the probable conditions which ship may confront in her operating life.In this study, configuration of a tanker is created. According to classification rules of Det Norske Veritas (DNV), scantling of midship section is proceded based on that cconfiguration, buckling control is checked. According to Mars 2000 which is developed and released by Bureu Veritas (BV) class society, checking in terms of ultimate strength is performed.In order to perform longitudinal strength estimation, a tanker ship is designed and lines plan is formed by commercial software Maxsurf. Weight distribution is estimated by considering cargo condition and longitudinal strength calculations are performed. Bending moment and shear force distribution are obtained.Structural equivalent of middle part of the scantling tanker is modeled. Finite element analysis is performed by applying bending moment and shear force obtained from cargo condition. Relation between Finite Element Model results and values obtained from classification rules of DNV are achieved. Hence, strength assessment is completed by last step, FEM.