Hidrür oluşturma-atomik absorpsiyon spektrofotometrisi(HG-AAS) ile selenyum tayini ve türlemesi
Determination and speciation of selenium by hydride generation atomic absorption spectroscopy (HG-AAS)
- Tez No: 295942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Hidrür Oluşturma-Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrisi (HG-AAS) ile çeşitli su örneklerinde selenyum tayini yapılmıştır. HCl derişimi, NaBH4 derişimi, NaOH derişimi, argon akış hızı ve atık akış hızı gibi değişkenlerin en uygun değerleri deneysel olarak saptanmıştır. Bu değişkenlerin en uygun değerleri belirlendikten sonra toplam Se ve Se(IV) tayini için yöntemin doğrusal olduğu aralık belirlenmiştir. Yöntemin Se tayini için 2-20 µg/L arasında doğrusallık gösterdiği deneysel olarak belirlenmiştir. Çalışmada doğruluk, gözlenebilme sınırı (LOD), tayin sınırı (LOQ) gibi analitik parametreler de belirlenmiştir. LOD ve LOQ değerleri toplam Se ve Se(IV) için ayrı ayrı hesaplanıştır. Toplam Se için LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 0,56 µg/L, 1,87 µg/L, Se(IV) için ise LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 0,72 µg/L, 2,40 µg/L olarak bulunmuştur. Yöntemin doğruluğunun tespiti için standart referans madde olarak NIST 1643e Trace Elements'in sulu çözeltisi kullanılmıştır. Yöntem, Muğla yöresinin çeşitli bölgelerinden alınan su numunelerine uygulanmıştır. Su numunelerinde bulunan toplam Se ve Se(IV)'ün derişimi hazırlanan standart çözeltilerin kalibrasyon grafiğinden yararlanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, determination of selenium in various water samples was done by using Hydride Generation Atomic Absorption Spectrometry (HG-AAS). The most appropriate values of HCl concentration, NaBH4 concentration, NaOH concentration, flow rate of argon and flow rate of waste solution were determined as experimental. Later, linear range of the method was found the determination of total Se and Se(IV). The method used for the determination of selenium has been linearity between 2-20 µg/L as experimental. In this study analytical variables such as accuracy, limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ) were also determined. Values of LOD and LOQ were calculated separately for total Se and Se (IV). LOD and LOQ values were calculated 0,56 µg/L, 1,87 µg/L for total Se and 0,72 µg/L, 2,40 µg/L for Se (IV), respectively. A standard reference material (NIST 1643e Trace Elements) was used for the evaluation of precision and accuracy of method. This method, the concentration levels of total Se and Se (IV) species in real water samples collected from the different region of Muğla were calculated according to the equation obtained from the standard solution graph.