Bazı mantar örneklerinde atomik absorbsiyon spektrofotometrisi yöntemi ile selenyum tayini
Determination of selenium by atomic absorption spectrometer at the some mushroom samples
  1. Tez No: 426834
  2. Yazar: SERVET GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Hidrür Oluşturmalı Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi(HG-AAS) Yöntemiyle Türkiye'nin on sekiz farklı ilinden alınan mantar örneklerinde toplam selenyum(Se) tayini yapılmıştır. Numune analizleri yapılmadan önce selenyum tayinine etki edebilecek çeşitli parametrelerin optimum değerleri deneysel olarak belirlenmiştir. Bu parametreler sırasıyla; hidroklorik asit (HCl) derişimi 7mol/L, sodyum bor hidrür (NaBH4) derişimi %1 (w/v), sodyum hidroksit (NaOH) derişimi %0,75 (w/v), argon gazı akış hızı 40,0 mL/dakika ve atık çözeltisi akış hızı 80,0 mL/dakika) olarak belirlenmiştir. Sonra farklı selenyum derişimlerini içeren çözeltileri hazırlanmış ve kalibrasyon grafiği oluşturulmuştur. Daha sonra gözlenebilme sınırı (LOD = 3s) ve tayin sınırı (LOQ = 10s) değerleri hesaplanmıştır. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri sırasıyla 0,145 µg/L ve 0,482 µg/L olarak belirlenmiştir. Yöntemimizin doğruluğunu belirleyebilmek için NIST 1643e Trace Elements referans madde olarak kullanılmıştır. Türkiye'nin çeşitli illerinden toplanan kuzugöbeği(Morchella Conica) mantarlarındaki selenyum miktarları, oluşturulan yöntemle belirlenmiştir. Numunelerde toplam selenyum içeriğinin 23,85±0,15 µg/kg ile 94,50±0,50 µg/kg arasında değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amounts of Se element were determined in some mushroom samples. Mushrooms from 18 different province of Turkey were determined by using Hydride Generated Atomic Absorption Spectroscopy (HG-AAS). The optimum conditions which effect experimental data were determined before analyzing. Optimal conditions were obtained and the concentration of HCl, NaBH4 and NaOH were found as 7,0 M, 1,0 (w/v) % and 0,75 (w/v) % respectively. Flow rate of Ar and waste solution were determined as 40 ml/dk and 80,0 mL/minutes respectively. In accordance with above conditions calibration curve was obtained. After that, limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) values were determined as 0,145 µg/L and 0,482 µg/L respectively. In order to confirm accuracy of this method, NIST 1643e Trace Elements coded Se solution was used as standard reference material. All results were obtained using calibration curve in mushroom samples. Se content in Morchella Conica mushroom sample from 18 different province of Turkey were determined by using proposed method. Total selenium concentrations in the samples were determined as between 23,85±0,15 µg/kg and 94,50±0,50 µg/kg.