Fethiye iç körfez kirliliğinin lineer alkil benzen sülfonatın biyodegradasyonu ile incelenmesi
The study of Fethiye inner bay pollution through linear alkyl benzene sulphonate biodegradation
- Tez No: 295944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Muğla, Fethiye ilçesi merkezinden geçen ve Fethiye İç körfezine dökülen DSİ ve MUT akarsularından ve Fethiye İç körfezinden alınan su ve sedimentli su örneklerinde LAS konsantrasyonları belirlenmiştir. Ayrıca su ve sedimentli su örneklerinin alındığı gün, pH, sıcaklık, iletkenlik, tuzluluk, nitrat, nitrit, amonyum ve fosfat gibi kimyasal ve fizikokimyasal parametreler ölçülmüştür. Su ve sedimentli su örneklerinin LAS konsantrasyonları örnek alındığı gün belirlenmiş, bir sonraki gün konsantrasyonları sırasıyla 10, 5 ve 2,5 mg/L olacak şekilde LAS stok çözeltisi su örnekleri ile ayarlanmış ve 3'er gün arayla analiz yapılarak LAS konsantrasyonundaki % azalma incelenmiştir. Çalışmamızın birinci aşamasında, LAS konsantrasyonunun azalışına güneş ışığında ve karanlıkta bekletilerek bakılmıştır, burada güneş ışığının degradasyona etkisi incelenmiştir. Ayrıca LAS stok çözeltileri de 10, 5 ve 2,5 mg/L' ye ayarlanırken alınan örnekler yerine distile su kullanılıp mikroorganizmaların biyodegradasyona etkisi incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci aşamasında ise belirli oranda sediment üzerine 10, 5 ve 2,5 mg/L' ye ayarlanmış LAS örnekleri eklenerek, sedimentin biyodegradasyona olan etkisi incelenmiştir. Bu çalışma sonunda Fethiye İç Körfezinin ve körfeze dökülen akarsuların kirlilik potansiyeli LAS biyodegradasyon yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two water samples were taken from DSI Canal and Mut Stream that discharge into Fethiye Bay, one water sample was taken from inside of Fethiye Bay. It was investigated that biodegradation of the LAS in the laboratory condition by these water samples. According to the results, water samples which are taken from DSI Canal and Mut Stream have more biodegradation than inside of Fethiye Bay (Mut Stream: 12 days, DSİ Canal: 15 days, Inside of Fethiye Bay: 27 days). This situation shows that the origin of organic pollutants hasn?t degrateded inside of Fethiye Bay for a long time. In addition, this study has researched sunlight impact on the biodegradation of LAS. Sample waters were prepared with the same LAS concentration for this study. They were exposed both dark and light. As well as, one sample which has only pure water was exposed on sunlight with the same LAS concentration like the others. It showed that both dark and light samples were the same results. One sample which has only pure water hasn?t biodegrateded. According to the results, most of the biodegradation factor is microorganisms and The LAS hasn?t photodegrateded. At the end of this work, Fethiye Inner Bay and that of streams flowıng ınto Fethiye?s Inner Bay pollution potential were studied in terms of LAS biyodegradation.